Ocena wątku:
  • 6 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
POJAZDY Polish Road Set
Wkrótce nowa wersja. Będą poprawione opory powietrza oraz koszty eksploatacji.
Dojdzie nowy autobus Fiat 666RN jako plomba między "ogórkiem" a przedwojennym Saurerem oraz parę innych duperel.
Jakieś jeszcze uwagi?

PS. release candidate 4.3 jest tu:
https://dev.openttdcoop.org/projects/polroad/files
Odpowiedz
Uff, set prawie skończony, wersja 44 do pobrania z bananów.
Oprócz Fiata666RN doszedł inny ważny pojazd, Hanomag Straßen-Schnelltransporter, - coś co wypełnia lukę między pojazdami konnymi i traktorami a współczesnymi ciągnikami siodłowymi i autobusami przegubowymi:
[Obrazek: Hanomag%2BSS100%2B007%2Btrailers.jpg]

[Obrazek: obraz-1-bajadera-1947-henryk-bianga.310.jpg]
oczywiście w secie jest tylko w wersji cywilnej, refitu do V2 brak.
Odpowiedz
Będzie jeszcze kilka rzeczy do poprawki w Polroad'zie.

Przede wszystkim dźwięki.
Przy wielu, zwłaszcza tych nowych autach, przy ruszaniu słychać albo plusk albo całkiem nic nie słychać.

Plusk:
-Wszystkie nowe samochody osobowe
-Motocykl

Nic:
-Wszystkie ciągniki Ursusa
-Żuk
-Mercedes Atego
-Ford TT
-Ursus A
-Lublin
-DZT Pasagon
-Lublin 51 Towos
-Fiat 621L
-Iveco
-Kamaz
-Mercedesy Actros

Ciekawe dźwięki, które mógłbyś wykorzystać znajdziesz w niektóych setach:
Famous Cars:
Mirai / Porsche 911 / Cadillac One
Generic Cars:
(Wszystkie auta z tego setu poza dźwiękiem przy ruszaniu wydają co jakiś czas odgłos klaksonu - to bywa irytujące)
Ford T
Volkswagen Type 1 / Vauxhall Astra
Fiat Punto / Futuristic
Odpowiedz
Dzień dobry

Mam takie pytanie, czy w grze jest możiwośc aby pojazd przewoził na raz i pasażerów i towary?
Pytam się, ponieważ zastawiałem się nad autobusami technicznymi - przewożącymi na raz i pasażerów i jakieś lekkie towary.
Myślę, że takie autobusy (jeśli miałyby możliwośc działania) najlepiej sprawdziłyby się (w kontekście mapy Polski) w wielu miastach, gdyż na serwerze jest jakiś skrypt na przewozenie poczty i pasazerow. Po za tym, taki autobus sprawdziłby się na Śląsku, gdzie kopalnie sąsiadują z domami. Chodzi mi o przewożenie maszyn do tych kopalni (nie dużo, jakies 5 skrzyn max. ale jak taki autbus kusruje przynajmniej 5 razy w miesiącu to te 21 skrzyń dla kopalni się uzbiera).

-Sergiusz aka Whatever.
Odpowiedz
To mój 1 komentarz pod tym dodatkiem, więc dziękuje wszystkim autorom za stworzenie/aktualizacje/tlumaczenie tego dodatku jest po prostu super, grafiki są ładne, pojazdy szczegółowe ale bardzo bym chciał żeby ktoś w końcu zaczął naprawiać ten dodatek gdyż ma na prawdę sporo sporo sporo rzeczy do poprawy.

Pierwsza rzecz do naprawy Star TGL w konfiguracji do przewożenia cieczy sprawdziłem największą dostępną ładowność i wagę towaru w FIRS. Podejrzewam że wszystkie inne pojazdy przewożące ciecz mają ten sam błąd... widać że twórcy dodatku próbowali odwzorować wagę do pojemności, ale albo jest zły przelicznik albo gdzieś błąd w kodzie że są takie bzdury:

Typ / Waga / Ładowność
------------/------/-----------
Chemikalia / 1.2  / 33 l
Alkohol / 1.1  / 21 l
Mleko / 1.1  / 19 l
Ropa / 0.9  / 21 l
Paliwo / 0.8  / 29 l
Odpowiedz
Jest dostępna nowa wersja. Poprawione trochę bugów j.w., dołożona możliwość przewozu drewna w traktorach, a przede wszystkim powolne pojazdy (zaprzęgi, traktory) nie mogą jeździć drogami szybkiego ruchu, jeśli załadowany jest newgrf kompatybilny z NRT (np. UR&TT).
Jeżeli nie ma NRT, to konne pojazdy mogą jeździć po standardowych drogach, ale znikają z menu zakupu (natomiast dorożka i wóz konny pozostają dostępne gdy jest NRT z jego ograniczeniami).
W ten sposób chciałem jakoś zabezpieczyć główne ciągi komunikacyjne przed przypadkowym zapchaniem zawalidrogami (oczywiście jak ktoś chce być wandalem to go nie powstrzyma, chodzi o wypadki przy pracy typu zabłąkana dorożka na autostradzie za którą ciągnie się sznur tirów).

Co do pytania Sergiusza: odpowiedź brzmi - well yes, but actually no. Jest bug w openttd uniemożliwiający autoodnowę pojazdów z hybrydowym ładunkiem (patrz EN57 w secie PKP).
Odpowiedz
Dlaczego wyładowanie autobusów w tym secie trwa czasem nawet 18 ticków? Przez takie utrudnienia niemożliwe jest częste ich kursowanie.

Dla porównania w 2cc Bus Secie są to bardzo krótkie czasy, przez co raz, że więcej pasażerów można w podobnym czasie przetransportować, a dwa - są niższe koszty utrzymania pojazdów.
Odpowiedz
Autobusy dalekobieżne mają wolniejsze ładowanie, ale za to większy komfort (mniej spada dochód na dużych odległościach), więc zasadniczo powinno się opłacać ich używać gdy czas jazdy >> czas ładowania.
Aczkolwiek te piętrowe faktycznie mogą mieć zbyt długi czas ładowania.
W dobie biletów online możnaby to podkręcić.

Natomiast inne pytanie - czy ktokolwiek używa refitu ciężarówek na inne nadwozie niż defaultowa paka?
Zastanawiam się, czy w przyszłej wersji nie powrócić do pierwotnej sytuacji, gdzie różne nadwozia to różne modele.
Póki co pracuję nad implementacją dróg NRT w tym secie.
Odpowiedz
(27-05-2021, 13:09)McZapkie napisał(a): Autobusy dalekobieżne mają wolniejsze ładowanie, ale za to większy komfort (mniej spada dochód na dużych odległościach), więc zasadniczo powinno się opłacać ich używać gdy czas jazdy >> czas ładowania.
Aczkolwiek te piętrowe faktycznie mogą mieć zbyt długi czas ładowania.
W dobie biletów online możnaby to podkręcić.
Myślę, że czasy ładowania nie są złe. Ewentualnie mógłbyś dodać jakieś ustawienie, jak w setach 2CC, ale według mnie nie jest to palące. Natomiast problem powolnego załadunku na pewno dotyczy tramwajów z Poltram. Moim zdaniem powinny mieć nieco lepszy niż autobusy.

(27-05-2021, 13:09)McZapkie napisał(a): Natomiast inne pytanie - czy ktokolwiek używa refitu ciężarówek na inne nadwozie niż defaultowa paka?
Zastanawiam się, czy w przyszłej wersji nie powrócić do pierwotnej sytuacji, gdzie różne nadwozia to różne modele.
Póki co pracuję nad implementacją dróg NRT w tym secie.
Pytanie retoryczne. Wink Czasami po prostu trzeba, bo domyślny typ nadwozia ma zbyt małą ładowność. Z tego co widziałem na serwerze, nawet całkiem nowi gracze coś tam kombinują. Z jednej strony lubię tą różnorodność, ale z drugiej strony stary Polish Road Set jest tak przyjemnie prosty. Na pewno w obecnej wersji nadal jest mnóstwo "bugów" związanych z ładownością. Myślę, że ta cała złożoność nie pomaga w opanowaniu tego wszystkiego. Choćby monstrualne ładowności żywca, wełny i włókien roślinnych (jedna naczepa "TIRa" bierze tyle co 3-4 wagony kolejowe). A z drugiej strony mizerne i kompletnie bezużyteczne ładowności węgla i innych ładunków masowych w Starach oraz Jelczach. Cóż, pod tym względem stary Polish Road Set był niestety zdecydowanie lepszy. Zastanawiam się jednak czy taka wersja nie miałaby zbyt bogatego menu zakupu... i myślę, że i tak byłoby to mniej przeładowane niż obecne przebudowy. Smile

Dwa przykłady problemów z ładownościami.

Przykład 1 - transport Gliny rok 2000
Polroad
Volvo FH12 - 45 ton
DAF 95X - 36/28 ton
Star 2000 - 8 ton <<< (najbardziej pojemny pojazd jednoczłonowy)
UAZ 469 - 1 tona

Polish Road Set
Man TGA - 44 tony
Star 2000 - 22 tony

Przykład 2 - transport Żywca rok 2000
Polroad
Renault Magnum - 208 / 104 sztuki
Star 2000 - 72 / 56 sztuk
UAZ 469 - 1 sztuka

Polish Road Set
Man TGA - 44 sztuki
Star 2000 - 18 sztuk

Lista skarg i zażaleń:  Smiley16
1. Niedorzecznie niskie ładowności - Niby domyślna ładowność jest podwójna, ale Star nawet w prawdziwym świecie był w stanie i bardzo często przewoził większe ładunki. W przypadku Stara C-28 na forach są wzmianki o tym, że był w stanie uciągnąć nawet i 40 ton, a nie tak jak jest w secie podane... 4 tony. Przecież taka ładowność, zwłaszcza w przypadku ciągnika z naczepą to śmiech na sali. Nawet te 12 ton w przypadku niezalecanej potrójnej ładowności są po prostu żałosne i to przez wielkie "Ż". Mowa o węglu i innych ładunkach masowych. W przypadku opakowań może już przewieźć 48 ton! Bo przecież plastik i karton są lżejsze niż piasek i węgiel. Wink Ta uwaga dotyczy w zasadzie wszystkich ciężarówek z czasów komunizmu. Niestety, ale idąc drogą "realizmu", pod względem transportu przemysłowego uczyniłeś set kompletnie bezużytecznym we wczesnych latach. Generalnie ładowności w secie potrzebują solidnego rebalansu. Btw. Spytałem tego Stara C-28 jak się czuje z 40 tonami na pace i powiedział, że całkiem dobrze.  Smiley29 Na prostej nie rozpędzi się bardziej niż do 62 (/80), ale jakby co, to da radę nawet ruszyć pod górę z całym ładunkiem, więc naprawdę warto by było zrewidować te parametry, aby ten set był po prostu grywalny.
2. Wełna, Włókna roślinne, Żywiec - te ładowności nie mają żadnego sensu. Są zdecydowanie zawyżone. Skąd wiesz, jak wielkie są bele, skąd wiesz jak gatunek stanowi żywiec? Te wielkości są umowne i ogólnie określone. Spójrz na ładowności innych setów - nigdzie nie spotkasz różnic rzędu 800% (Star 2000: węgiel vs. żywiec). Gospodarstwa rolne też wcale nie produkują 4-8 razy więcej niż kopalnie, aby te różnice ładowności miały uzasadnienie. Kolejnym elementem, który mówi, że te ładowności to nonsens są stawki za transport - dlaczego transport niektórych produktów rolnych ma według Ciebie kosztować 4-8 razy więcej niż innych ładunków? Te stawki są dobrane do odpowiednich ładowności, ale tutaj są one wypaczone.
3. Glina - Dlaczego Kamaz i Actros nie przewożą gliny? Chyba żaden inny set nie jest tak skrupulatny, aby upierać się, że ta glina jest w formie sproszkowanej.
4. Opakowania - Co jest cięższe: 40 ton stali czy 40 ton pierza? Big Grin Odpowiedź oczywista. Mam tu na myśli to, że Polroad uznaje, że tona opakowań waży mniej niż tona innych ładunków. Z jednej strony jest to kompletnie nielogiczne, a z drugiej nieużyteczne w grze, bo opakowania wcale nie potrzebują większych ładowności. Zwykle jest wręcz odwrotnie.
5. OTTD nie widzi ładowności ciężarówek ze zmienną naczepą (m.in. Volvo) -  nie są właściwie sortowane pod względem ładowności - pomimo największej, znajdują się na końcu listy.
6. Wszystko w jednym - Jakoś nadal nie jestem przekonany co do łączenia w jednym secie pojazdów i dróg. A jeśli ktoś będzie chciał użyć tylko drogi? A jeśli będziesz chciał dodać nowe funkcje dla dróg? Przeładowanie ustawieniami nie będzie dobre. Ok, jest Wasteland, ale to nieco inny, alternatywny świat, gdzie łączenie jego elementów i innymi setami trochę mija się z celem. W każdym razie wolałbym raczej oddzielne dodatki. Smile
Odpowiedz
No właśnie głównym powodem dla którego są te kombinacje ze zmianami nadwozi to ograniczenie ilości pojazdów w menu zakupu (i spamienia ogłoszeniami o nowych pojazdach).
Ale co proste na zewnątrz to zamotane w środku.
Co do ładowności to jest to do poprawienia, tak jak to zrobiłem w V4 CEE, tzn brać pod uwagę masę jednostkową ale ograniczyć od góry aby ilość nie była więcej niż 2x większa niż tonaż.
Jeśli ładowność jest dajmy na to 20 ton, to powinno wejść 20 t ładunku, albo 40 skrzyń towarów (500 kg jedna), ale też 40 świń po 300kg każda, a nie 66 jak jest teraz. Co prawda te furgony do żywca są piętrowe, ale bez przesady.

Ładowność masowych jest ograniczona dla zwykłych ciężarówek (z paką) z 2 powodów:
1. realizm - niskie burty pomieszczą mało ładunku
2. balans gry - paka jest uniwersalna do wszystkiego, więc coś za coś.
Do masowych są przeznaczone auta specjalistyczne (wywrotki, naczepo-kipry),
inna sprawa że brakuje czegoś przed Kamazem, może ktoś by narysował kultowego Ził-130 ?
Glina nie jest wożona przypadkiem, bo ma kategorię CC_COVERED, mogę dodać wyjątek.

Drogi zintegrowane z tym setem są potrzebne z prostego powodu:
aby móc ograniczyć niektóre drogi dla pewnych grup pojazdów.
Jest to niemożliwe przy stosowaniu istniejących setów takich jak RattRoads albo URatt, ponieważ ich autorzy przypisują kategorie dróg po swojemu.
Oczywiście jest opcja aby te drogi w secie wyłączyć i stosować inny newgrf (ale nie będzie też wtedy funkcjonalności restrykcji).
Przy okazji - drogi z PolRoad powinny działać prawidłowo z AI (testowane z WMDot i RoadRunner), a tymczasem wszystkie AI głupieją z innymi NRT.

Na bananach jest już wersja 48, a w niej następujące rodzaje dróg:
OFFR (gruntowa, 20 km/h) - nie wjadą na nią autobusy przegubowe, autobusy dalekobieżne oraz ciężarówki ze specjalistycznymi naczepami
ROAD (brukowana, 40 km/h) uniwersalna, używana przez AI oraz miasta
ASP0 (asfalt, 1920, 60 km/h) uniwersalna, używana przez miasta
ASP1 (asfalt z pasami, 1950, 90 km/h) uniwersalna, używana przez miasta
ASP2 (asfalt z pasami i poboczem, 1970, 120 km/h) droga szybkiego ruchu, nie wjadą na nią wolne pojazdy (konne, traktory)
HAUL (płyty betonowe 1930, 100 km/h) autostrada przedwojenna, nie wjadą na nią wolne pojazdy
HWAY (współczesna autostrada asfaltowa, 1990, vmax jak za Odrą), nie wjadą na nią wolne pojazdy

Te restrykcje są po to, aby wolne pojazdy nie wparantalały się na drogi szybkiego ruchu, blokując ciężarówki z naczepami, albo odwrotnie, by szybkie pojazdy nie jechały na skróty drogami wiejskimi po których jeżdżą traktory które je mogą przyblokować.
Ponadto można łatwo separować ruch przychodzący i wychodzący, albo zabezpieczyć przystanki tramwajowe przed wjeżdżaniem na nie autobusów.

Podsumowując: jak parametr "Enable custom road types" jest włączony, to pojawiają się wyżej wymienione drogi, i niektóre pojazdy mają szlaban na niektóre drogi.
Gdy ten parametr jest wyłączony, to drogi znikają (można użyć cudzego setu dróg) i wszystkie pojazdy jeżdżą wszędzie.
Odpowiedz
Wersja 4.9 (aktualna na Bananach) ma poprawione ładowności
Odpowiedz
Trzy pytania odnośnie nowych rodzajów dróg, każde z pytaniem "czy tak miało być, a jeśli tak, to dlaczego?" bo wydaje mi się to nie do końca spójne Wink
1. OFFR wyświetla się jako drugi od góry, co powoduje niesortowanie po prędkości, pierwszy jest ROAD
2. Cena ROAD i ASP0 jest dokładnie taka sama
3. HWAY jest nieco tańszy od HAUL

Jeszcze jedna rzecz, czy można dodać osobny modyfikator kosztów zakupu i utrzymania autobusów? Pasażerowie w Openie to łatwy zysk, chciałbym utrudnić sobie zarabianie na pasażerach, jednocześnie zostawiając standardowe koszty ciężarówek Smile
Odpowiedz
Krótka odpowiedź na 3 pierwsze pytania brzmi: tak.

A dłuższa:
1. ROAD (brukowana jezdnia) musi być pierwszy i defaultowy, raz że wtedy AI to widzi - polroad jest chyba jedynym setem z nowymi drogami w ktorym jako tako działają niektóre AI;
dwa że droga gruntowa ma ograniczoną funkcjonalność (nie wjadą na nią nowsze, ciężkie autobusy i ciężarówki siodłowe - ma to na celu umożliwienie sterowania ruchem na przystanki) więc nie powinna być jako pierwsza - niech budują ją ci co muszą/chcą, początkujący niech robią brukowane. Właśnie, muszę to samo zrobić z torami tramwajowymi: najpierw zelektryfikowane, po nich niezelektryfikowane, bo się ludzie potem dziwią czemu nie ma tramwajów w zajezdni.
2 i 3: asfalt jest tańszy niż bruk lub beton, ponadto jest to zachęta aby od razu budować lepsze drogi gdy już są dostępne, a nie cebulić (przecież inni też z tego korzystają). Ewentualnie tę betonową HAUL z lat 30tych można zrobić w tym samym koszcie co lepszą HWAY z lat 70tych.

Co do pasażerów to lepiej po prostu użyć newgrf który obniża przychody z pasażerów i poczty.
Odpowiedz
Nowa wersja 5.1 - dodałem nowy typ drogi: "strefa dla pieszych".
Po tej drodze żaden pojazd drogowy nie może jechać, więc można stosować np. jako siatkę do do rozwoju miast bez ryzyka że coś tam będzie błądzić,
albo co ważniejsze, do zabezpieczania przystanków tramwajowych a by się busy do nich nie pchały (nie zawsze jest miejsce na 2 drogi 1-kierunkowe przed i po przystanku).
Odpowiedz
(08-10-2021, 23:08)McZapkie napisał(a): Nowa wersja 5.1 - dodałem nowy typ drogi: "strefa dla pieszych".

Niezła ta strefa dla pieszych, taka nie za dostępna XD

A tak serio to problem pojawia się tylko w miejscach, gdzie są "chodniki" wzdłuż jezdni. Na terenach poza centrum miasta jest okej.
Odpowiedz
Ups, dzięki za znalezienie błędu, te chodniki pojawiają się dopiero po chwili więc testując nie zauważyłem.
Wersja 5.2 ma to poprawione, przy okazji dołożyłem opcję wożenia tarcicy (WDPR) dla pojazdów do przewozu drewna.
Odpowiedz
Dzięki, już śmiga Smile

Pomyślałem przy okazji o możliwości dodania do setu Solarisa Urbino 9. Na mniej obciążone linie miejskie i podmiejskie w czasach "obecnych" dwunastka jest za duża, a MB Sprinter z kolei za mały. A1010T też nie pasuje do końca do charakteru takich linii. Dziewiątka byłaby super uzupełnieniem luki, przynajmniej moim zdaniem.
Odpowiedz
Owszem, 9m autobusy miejskie bardzo by się przydały, autosan też takie robił.
Jak ktoś narysuje to chętnie zakoduję do setu Smile
Odpowiedz
Są gdzieś do zassania wszystkie .png ze sprite'ami do setu? SU9 nie bedzie trudny do narysowania, jak będę miał bazę w postaci SU12, to na szybko mogę go narysować. Tak samo mogę zrobić np. elektryczne/gazowe SU w o różnych długościach.

No i hm, jeśli byłoby zapotrzebowanie, to warto (przynajmniej moim zdaniem) rozważyć wozy typu Citaro, NG313 i tym podobne, żeby nie było monopolu Solarisa Wink
Odpowiedz
(19-10-2021, 12:10)101ksl napisał(a): Są gdzieś do zassania wszystkie .png ze sprite'ami do setu?
A no tak, dev.openttdcoop padło całkiem, musze poprzenosić repa na githuba.

Polroad jest tu: https://github.com/Wahazar/openttd-newgrf-polroad
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości
[-]
Witaj
You have to register before you can post on our site.

Login/Adres e-mail:

Hasło:

[-]
Discord

[-]
Ostatnie posty
Polish Train Set
Cześć, wróciłem osta...101ksl — 10:46
Narzędzia do automatycznej generacji rz...
Wersja pod OpenTTD 1...pAter — 16:57
Aktualizacja OpenTTD 12.2
Serwery już kompletn...zdziwix — 11:21
podreczne .chm , .hlp z istotniejszymi ...
Chciałbym zauważyć, ...luk3Z — 11:54
Najnowsza wersja patch'owa wydana na Gi...
Cześć! Sprawdzał k...luk3Z — 11:35