OpenTTD #Polska - Polskie forum gry OpenTTD
KOLEJ Polish Train Set - Wersja do druku

+- OpenTTD #Polska - Polskie forum gry OpenTTD (https://openttd-polska.pl)
+-- Dział: OpenTTD (https://openttd-polska.pl/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Dział: Dodatki (https://openttd-polska.pl/forumdisplay.php?fid=27)
+--- Wątek: KOLEJ Polish Train Set (/showthread.php?tid=2473)

Strony: 1 2 3 4 5

Polish Train Set - Mewa - 05-03-2021

Publikuję mój autorski fork PKP Setu. Bazuje on na jego ostatniej wersji, tej nieopublikowanej na bananach.

Zmiany:
  • dodano Impulsa 36WEa z grafikami 2x Smile
  • dodano Dragona 2
  • Elf może być łączony w składy złożone z 3 jednostek
  • ET21 znika z menu zakupu w 2013 roku

Zastanawiam się jeszcze nad zrobieniem ED161 z grafikami 2x.

RE: Polish Train Set - yard - 06-03-2021

[Obrazek: star.png][Obrazek: star.png][Obrazek: star.png][Obrazek: star.png][Obrazek: star.png] - jak możesz zrobić ten PTSet zawierający grafiki 2x w wersji 2 ,
a pozostałe bez grafiki 2x jako v.1.1 
itd.

Lub dodanie opcji, w której można używać tylko część setu z grafikami 2x (wyłączenie reszty)

RE: Polish Train Set - Mewa - 07-03-2021

(06-03-2021, 15:24)yard napisał(a): [Obrazek: star.png][Obrazek: star.png][Obrazek: star.png][Obrazek: star.png][Obrazek: star.png] - jak możesz zrobić ten PTSet zawierający grafiki 2x w wersji 2 ,
a pozostałe bez grafiki 2x jako v.1.1 
itd.

Lub dodanie opcji, w której można używać tylko część setu z grafikami 2x (wyłączenie reszty)
Taka opcja nie ma sensu, bo gdyby wyłączyć pojazdy bez grafik 2x to nie byłoby czym grać. Pomijając Impulsa, grafiki 2x ma zaledwie kilka wagonów i kilka parowozów.

RE: Polish Train Set - yard - 07-03-2021

Set Polskich Kolei ma opcje w której są wyłączane pojazdy , ale nie jest to taka opcja, która zostawia z graifkami 2x .
Chociaż można przełączyć , że wszystkie są 
i można zestawić z innymi (2x) np Timberwolf_s_UK_Trains-1.3.7
wtedy trochę tego jest .
To tyle ogółem .

RE: Polish Train Set - McZapkie - 08-03-2021

Przy okazji przydałoby się dodać obsługę nowych towarów z FIRS (i co za tym idzie XIS),
chociażby METL (stary set ma tylko STEL).

RE: Polish Train Set - Mewa - 20-03-2021

Kolejna wersja (1.1) oraz pliki źródłowe są do pobrania w załączniku.
Zmiany:
  • dodano ED161 i wagon sypialny Görlitz 67 (WLABwxz)
  • WLABd pojawia się 10 lat później
  • zmieniono koszty zakupu lokomotyw i EZT
  • zmieniono koszty zakupu wagonów aby skład wagonowy nie był dużo tańszy od EZT
  • dodano obsługę nowych towarów z FIRS 3
WLABwxz udało mi się odgrzebać z forum dot. PKP Setu. Smile Brakowało wagonu sypialnego w oliwkowym malowaniu. Od WLABd różni się prędkością maksymalną - 140 km/h.
Najbardziej zmienił się koszt zakupu Pendolino. Ceny nie mają oczywiście wiele wspólnego z rzeczywistymi, ale zależało mi aby różnica w cenie ED250 i nowoczesnego elektrowozu mniej więcej odpowiadała rzeczywistości. Pendolino PKP IC było w przybliżeniu 4 razy droższe od Vectrona PKP Cargo i tak też jest w grze.
Chętnie dodam obsługę nowych towarów z FIRS 4, ale przydałaby się rodzina cystern do przewozu skroplonych gazów (w FIRS 4 dochodzi amoniak i tlen). Trochę głupio żeby w jednej cysternie wozić ropę, mleko, paliwo, kauczuk, a do tego jeszcze chlor i amoniak.

(07-03-2021, 20:34)yard napisał(a): Set Polskich Kolei ma opcje w której są wyłączane pojazdy , ale nie jest to taka opcja, która zostawia z graifkami 2x .
Chociaż można przełączyć , że wszystkie są
i można zestawić z innymi (2x) np Timberwolf_s_UK_Trains-1.3.7
wtedy trochę tego jest .
To tyle ogółem .
Nie ma sensu łączyć Polish Train Set z innymi dodatkami dodającymi pociągi takimi jak Timberwolf's UK Trains. PTS nie jest z nim kompatybilny cenowo, grafiki różnią się stylowo, a poza tym z reguły brytyjskie lokomotywy są szybsze od polskich itd.

RE: Polish Train Set - Lw25 - 22-03-2021

Cieszy mnie, że PKP set nadal żyje. Big Grin

RE: Polish Train Set - 101ksl - 29-03-2021

Niesamowicie dobrze widzieć, że pojawił się ktoś, kto potrafi (i ma chęć) się zająć setem! Dzięki za dodanie mojego oliwkowego WLAB Smile

Jeśli miałbyś chwilę, to w wątkach PKP Setu i jego "prywaciarzowej" wersji było jeszcze parę grafik. O ile dobrze pamiętam, Hunter wrzucał je do swojej wersji GRFa. Były to między innymi podkarpackie Impulsy, Traxx KM i EM10.

Muszę przyznać, że teraz aż się pojawiła chęć na powrót do rysowania Wink

EDIT: wydaje mi się, że Impuls EN63A jest do ponownego narysowania, jeśli chodzi o skalę x1. Wygląda, jak przeskalowana w dół wersja x2 - jest "nieostry".

RE: Polish Train Set - Mewa - 30-03-2021

(29-03-2021, 15:45)101ksl napisał(a): Niesamowicie dobrze widzieć, że pojawił się ktoś, kto potrafi (i ma chęć) się zająć setem! Dzięki za dodanie mojego oliwkowego WLAB Smile

Jeśli miałbyś chwilę, to w wątkach PKP Setu i jego "prywaciarzowej" wersji było jeszcze parę grafik. O ile dobrze pamiętam, Hunter wrzucał je do swojej wersji GRFa. Były to między innymi podkarpackie Impulsy, Traxx KM i EM10.

Muszę przyznać, że teraz aż się pojawiła chęć na powrót do rysowania Wink

EDIT: wydaje mi się, że Impuls EN63A jest do ponownego narysowania, jeśli chodzi o skalę x1. Wygląda, jak przeskalowana w dół wersja x2 - jest "nieostry".

Impuls EN63A (i Dart) był tworzony z wykorzystaniem programów MagicaVoxel i GoRender. Sprity x1 które wypluwa GoRender faktycznie nie powalają. Ten program całkiem dobrze się sprawdza jeśli pojazd (model 3D) jest w kolorach firmowych, ale przy malowaniach takich jak np. PKP IC strasznie miesza kolory (biały+ciemny niebieski czasem wychodzi jako turkusowy).
Grafiki Darta "upiększyłem" ręcznie poprawiając grafiki z programu. Niestety muszę jeszcze poprawić jego rzuty skośne x2 (mają niepoprawną długość).
Impulsa też poprawię i zrobię go w malowaniu firmowym żeby pasował do Elfa. Nie zamierzam tworzyć kilku różnych malowań, a jedno malowanie Kolei Śląskich do niczego nie pasuje. Innych wersji Impulsa na razie nie zamierzam tworzyć, powinien wystarczyć trójczłonowy EN63A.

Myślę nad opublikowaniem dodatku na bananach, ale to dopiero po poprawieniu Impulsa i Darta. W przyszłej wersji dojdzie też ED74. Smile

EU47 dodam, wygląda dobrze. Chętnie dodałbym EP08 ale grafika Waltera z postu #2117 zniknęła i nie da się jej pobrać. Masz ją może gdzieś na dysku? Co do EM10 - jej grafiki są fatalne. Ta EM10 wygląda jak SM42 z przesuniętą kabiną i doklejonym pantografem.

Tabor pasażerski po dodaniu współczesnych EZT prezentuje się nieźle. Set jest pod tym względem jest bardzo grywalny. Bardzo brakuje natomiast wagonów towarowych. Nie chciałbyś może zająć się nimi? W FIRS 4 dochodzi dużo nowych ładunków, a wydanie jego finalnej wersji jest tuż za rogiem. Między innymi przydałyby się wagony do transportu gazów, z naciskiem na chlor, który w FIRS 4 będzie ważyć 2 razy więcej (!) niż w FIRS 3... Na razie mam pomysł na 3 wagony do gazów:
  1. Przedwojenna cysterna do chloru o pojemności 12 m3: http://forum.modelarstwo.info/attachments/kb026p-2-jpg.328582/ Jest to wagon polskiej produkcji z lat 20, ale od biedy w grze mógłby być dostępny od 1918.
  2. Cysterna 4R (Rgh/Zgk) z 1953 roku (13 m3, 80 km/h) - ten wagon jest bardzo podobny do wagonu 5R istniejącego w grze, więc jego narysowanie wymagałoby małego nakładu pracy
  3. Cysterna Fg460 (Zags) z 1973 roku (46,9 m3, 100 km/h)
Oprócz nowych cystern przydałaby się też na przykład chłodnia 4L (Slms) jako wagon pośredni między Slr i Ibhs.

RE: Polish Train Set - 101ksl - 30-03-2021

Mogę spróbować sił w narysowaniu Zags na początek, jeśli chodzi o Zgk, to musiałbym usiąść i poszukać jakichś sensownych zdjęć. Jeśli będzie trochę czasu, to mógłbym też zabrać się za już obecne w secie wagony w kwestii przystosowania ich do stanu, w jakim obecnie można je spotkać na szlakach (np. usunięcie żółtych wstawek z węglarek, przemalowanie krytych w barwy Cargo).

Druga istotna kwestia: grafiki x2. Wcześniej nie zabierałem w tej kwestii głosu, ale uważam, że ich robienie na tę chwilę jest zbędne. Dopóki set nie jest w miarę kompletny, grywalny, ma odpowiedni tabor dla każdej epoki, przygotowywanie grafik x2 mija się z celem. Głupio to wygląda, jak podpina się do np. ET22 (który nie posiada x2) mieszany skład z wagonami Habbins (x2 brak), Eaos (x2 jest), Sgs (x2) brak. Wychodzi z tego naprawdę brzydko wyglądający mieszaniec. Jest to oczywiście tylko moje zdanie, ale chyba trochę szkoda czasu na takie coś. Można ewentualnie pomyśleć nad dodaniem opcji, która kiedyś była gdzieś już omawiana - switch w ustawieniach GRFa, który pozwalałby na dezaktywację grafik x2.

W temacie taboru pasażerskiego: nie jestem obiektywny, bo gram w OpenTTD dość niestandardowo i w jakichś 80% skupiam się na pasażerach, nie towarach - stąd moje (zapewne dość wyczuwalne) ciśnienie Wink

PS jakbyś miał czas i chęć, mógłbyś dokleić do swojego forka jakieś pierdoły, które wrzucam w załączniku - trochę repaintów i 6Dl Newagu.

Udało mi się znaleźć zdjęcie wagonu Fg460, tutaj oznaczonego jako Uahs: http://forum.modelarstwo.info/attachments/p%C5%82ynny-chlor-png.762721/
Tutaj zdjęcia wagonów 4R/1 (może być trudno znaleźć zdjęcie 4R): https://i.imgur.com/Hbq5tJU.png https://sentymentalny.com/wp-content/gallery/8-5-1-katalog-wagonow-towarowych-1973/katalog_139.jpg

FIRS 3 to 68 różnych ładunków, a FIRS 4 to już aż 83. W secie istnieje już wiele wagonów i EZT do przewozu ładunku o nazwie pasażerowie, za to brakuje wagonów towarowych. Wink Jeśli ktoś chciałby koniecznie tworzyć tabor pasażerski do setu to na początek przydałby się SA137 w malowaniu PR. Pod względem SZT faktycznie jest bieda w secie.

Nie jestem zwolennikiem tworzenia setek repaintów podczas gdy set kuleje pod innymi względami - choćby kwestia wagonów towarowych i SZT.

Stworzenie grafik x2 do Darta i Impulsa nie kosztowało mnie dużo jak na efekt który udało się osiągnąć, a wykorzystanie programu do tworzenia obiektów 3D bardzo skróciło czas tworzenia spritów. Prawdę mówiąc nie wyobrażam sobie tworzenia czoła Darta ręcznie nawet w skali x1. Ale zgadzam się ze stwierdzeniem, że ważniejsze jest żeby set był kompletny niż miał grafiki x2. Z drugiej strony nie można w nieskończoność dodawać taboru i w przyszłości aby dalej rozwijać set będzie konieczność tworzenia bardziej szczegółowych grafik.

A czy w secie nie ma już przypadkiem wagonu Uahs?

Jeśli chodzi o SA137, to daaaawno temu go zaczałem, ale okazało się, że rysowałem go na złych wymiarach. W związku z tym, musiałem to przenieść na 11/8 no i do dnia dzisiejszego nie udało się go dokończyć. Problematyczne są pośrednie skosy, które dla sprite'a o takiej wysokości niestety będą konieczne. Podrzucam to poniżej, może komuś się przyda.

Narysowałem też SN81. Kiedyś Tadeusz uznał, że nie ma sensu go dodawać do setu, ze względu na krótki lifespan, ale jednak jakoś może on wypełnić lukę między SN61, a SA106. Też go wrzucam w załączniku.

EDIT: Dodatkowo przesyłam SA137 w wymiarach 10/8, są tam narysowane dwa skosy, które mogą zostać użyte do przerobienia na 11/8.

Wagon Uahs z setu to 408R do kwasu siarkowego.

SN81 raczej nie wypełni luki między SN61 i SA106. SN81 jest od nich dużo wolniejszy. Sprawdzi się w grze jako taki szynobus do wożenia pasażerów po małych wioskach. Dodam go.

Okay, to wszystko już jasne z tym Uahs.

Co do Zags: czy mógłbyś mi podesłać źródło, z którego wziąłeś dane? Szukam "Fg460" i nie mogę absolutnie niczego znaleźć, a nie chcę wziąć złego Zags-a jako wzór Smile

Źródło to Atlas Wagonów Towarowych. Ten wagon jest produkcji francuskiej wyprodukowany w ilości zaledwie 60 sztuk. Faktycznie ciężko znaleźć cokolwiek o nim w internecie.

RE: Polish Train Set - Mewa - 04-04-2021

Najnowsza wersja 1.2 jest dostępna do pobrania z poziomu gry. Smile

Doszły nowe pojazdy: ED74, EU47, SN81, Newag 6Dl, a także piętrowe wagony Twindexx Vario. W konfiguracji z EU47 można je łączyć w składy złożone maksymalnie z 7 wagonów środkowych i jednego sterowniczego. W rzeczywistości właśnie takie ograniczenie występuje w konfiguracji push-pull. Takiego ograniczenia nie ma w secie dla innych lokomotyw (ponieważ w rzeczywistości tylko EU47 obsługuje składy push-pull), natomiast zablokowałem możliwość łączenia tych wagonów z EP09, EU43, EU44, EU46 i SU160 w razie gdyby komuś przyszło do głowy czitować i tworzyć szybkie i długie pociągi z Twindexxami. Wink

Doszło też nowe malowanie PKP IC dla SM42 i poprawione grafiki dla Impulsa.

Wszystko wydaje się działać dobrze oprócz SN81, która dymi z obydwu członów. Nie wiem jak to naprawić - jeśli próbuję wyłączyć dym dla jednego członu to wyłącza się dla obydwu. Myślę, że ma to związek z tym, że te człony są bardzo krótkie. Jedyny pomysł jaki przychodzi mi do głowy to dodanie trzeciego niewidzialnego członu i ustawienie aby tylko on dymił.

RE: Polish Train Set - Lw25 - 05-04-2021

Nowa wersja jest kompatybilna wstecz?

RE: Polish Train Set - Mewa - 05-04-2021

(05-04-2021, 04:23)Lw25 napisał(a): Nowa wersja jest kompatybilna wstecz?
Nie jest kompatybilna, ma inne grfid.

RE: Polish Train Set - Lw25 - 05-04-2021

(05-04-2021, 09:38)Mewa napisał(a):
(05-04-2021, 04:23)Lw25 napisał(a): Nowa wersja jest kompatybilna wstecz?
Nie jest kompatybilna, ma inne grfid.
To nawet lepiej dla mnie. Ale mnie chodziło o ID pojazdów. Wink

RE: Polish Train Set - Mewa - 05-04-2021

(05-04-2021, 11:41)Lw25 napisał(a): To nawet lepiej dla mnie. Ale mnie chodziło o ID pojazdów. Wink

Też są inne.