Ocena wątku:
  • 6 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pojazdy Polish Road Set
Z tego co pamiętam, koszty poltrams były dopasowane tak, aby nowoczesne tramwaje były porównywalne z EZT, koszty polroad są niższe aby się w ogóle opłacało wozić towary, problem w tym że ten sam algorytm wyliczenia dla autobusu i ciężarówki skutkuje tym, że 40 ton towarów jest droższe w wożeniu niż "140 sardynek". Niby są tam koszty stałe typu konduktorzy/sprzątanie, ale mają małą wagę.
Popracuję nad tym.
(08-10-2017, 15:53)LaChupacabra napisał(a): >Tutaj<jest temat poświęcony temu setowi. @Rysh/Mouse/... może by go dodać do "przypiętych"? To w sumie jeden z bardziej liczących się dodatków.
Jeśli jest taka potrzeba piszcie prywatnie.
Takie coś sobie wymyśliłem...

[Obrazek: 883Dofinansowanie_set_w_P.png]

Przy tym koszty wiązałyby się przede wszystkim z ilością pasażerów. których może przewieźć pojazd. Podstawowy koszt wynosiłby ok.2000zł / pasażer.
Dodatkowym mnożnikiem kosztów mógłby być procent załadowania (50% kosztów jeśli pusty) oraz maksymalna prędkość aby wolniejsze/wczesne pojazdy nie były bezużyteczne (1km/h to 1% kosztów - autobus rozwijający 120km/h miałby koszty podniesione o 20%)
Bez "dotacji" komunikacja autobusowa niemal na pewno przynosiłaby tylko straty. Ale im wyższa ta dotacja, czyli im niższe koszty, tym większy zysk - dzięki takiemu ustawieniu można by było bardzo swobodnie balansować opłacalność poszczególnych gałęzi transportu, dopasowując go do pozostałych setów i dodatków. Takie ustawienie i sposób wyliczenia kosztów dla pasażerów najlepiej byłoby dać również do Poltrams i PKP Set, aby zachować spójność.
Wersja 4.1 posiada trochę zmodyfikowane koszty. Niestety openttd narzuca ograniczoną rozpiętość cen, więc szału nie ma, ale teraz polroad i poltrams są w miarę porównywalne (co do argumentów, że trzeba ponosić koszty budowy torów - plusem jest to, że tramwaje mogą mieć wydzielone torowisko, nic im nie przeszkadza i wiadomo gdzie jadą).
Przy okazji - zarówno polroad jak i poltrams posiadają modyfikatory kosztów, więc można też samemu to zmieniać, ponadto polroad posiada modyfikator ładowności ciężarówek.

W wersji 4.1 dodałem też dwa pojazdy z dwóch końców czasu: Ford T oraz Solaris Urbino 12 Electric.
Przy okazji prośba do grafików, bo ja już jestem zmęczony dłubaniem w pikselach: do skończenia setu potrzebuję rysunki samochodów takich jak Opel Kapitan, FSO Warszawa, Fiat 125P, Polonez, Opel Astra.
formatka jest tu: http://dev.openttdcoop.org/projects/polr...iat508.png
Z góry dzięki.
(30-10-2017, 03:16)McZapkie napisał(a): W wersji 4.1 dodałem też dwa pojazdy z dwóch końców czasu: Ford T oraz Solaris Urbino 12 Electric.
Przy okazji prośba do grafików, bo ja już jestem zmęczony dłubaniem w pikselach: do skończenia setu potrzebuję rysunki samochodów takich jak Opel Kapitan, FSO Warszawa, Fiat 125P, Polonez, Opel Astra.
formatka jest tu: http://dev.openttdcoop.org/projects/polr...iat508.png
Z góry dzięki.

Czyli wymiary Fiata 508 są maksymalnymi dozwolonymi wymiarami? Samochodów jeszcze nie rysowałem i nie wiem jak kształtuje się ich długość względem długości rzeczywistej, bo wszystkie te samochody są o około 1m (1/4 swojej długości) większe.
Można mazać po całym niebieskim polu, byle w jego środku. Polroad (jak cały openttd) nie trzyma się jakiejś konkretnej skali, zresztą niezbyt to możliwe, bo wtedy długie pojedyncze pojazdy np. autobusy nie zmieściły by się w długości 8 jednostek (trzebaby robić sztuczki z niewidzialnym członem a to by zablokowało wyprzedzanie i przystanki boczne)
Próbowałem zrobić jeden z wymienionych wyżej samochodów ale takie małe autka to jakaś masakra, wszystkie są bardzo podobne.
[Obrazek: 614xxx.png]
Do którego on jest waszym zdaniem najbardziej podobny?

Autosan H9-21

[Obrazek: 444AutosanH9_PKS_O_awa.png]
(30-10-2017, 22:51)Walter Novotny napisał(a): Do którego on jest waszym zdaniem najbardziej podobny?

Przecież widać, że to Polonez. Smiley16
Ej, ale ja nie zamawiałem "malucha" Smile
Tak jak pisałem, nie ma się co za bardzo przejmować skalą. I tak budynki są w innej skali, o statkach nie wspominając.
Syrena Wink ,  a szczerze to nawet na malucha za wysokie Wink
(30-10-2017, 10:35)McZapkie napisał(a): Można mazać po całym niebieskim polu, byle w jego środku. Polroad (jak cały openttd) nie trzyma się jakiejś konkretnej skali, zresztą niezbyt to możliwe, bo wtedy długie pojedyncze pojazdy np. autobusy nie zmieściły by się w długości 8 jednostek (trzebaby robić sztuczki z niewidzialnym członem a to by zablokowało wyprzedzanie i przystanki boczne)

Nie wiem ile to jest 8 jednostek, ale te z setu Long Vehicles raczej mają ich duużo więcej, a mimo to mieszczą się w zatoczkach i nawet dają się wyprzedzaćWink
Dla mnie wyglądają one dziwnie - są zbyt wielkie wobec otoczenia, do tego ciągniki siodłowe z naczepami czy autobusy przegubowe składają się z jednej części.

Co do skali, każdy set ma ją kompletnie różną, co widać niżej na screenie. Najlepiej dobraną ma chyba 2cc. Tyle, że ledwo co tam widać na tych kilku pikselach. Dobry kompromis między skalą a szczegółowością mają moim zdaniem pojazdy z Ikarusa i Germana. W Polroadzie nie jest źle, choć ten Solaris 15 gryzie mnie ilekroć na niego nie spojrzę - jest zwyczajnie za-kró-tki.

[Obrazek: 733Pixel_Battle_4.png]
Long vehicles to porażka - pomijając już sklejanie się ze sobą pojazdów stojących w kolejce oraz bezkolizyjne stanie na przejazdach kolejowych, to brak możliwości wjeżdżania przegubowców do zatoczek to zaleta, a nie wada.
Ja np. często to wykorzystuję do segregacji samochodów czekających na ładunek (w celu trzymania ratingu stacji) o tych wyładowujących jeden towar i biorących inny w drodze powrotnej bez czekania. Po prostu z kierunku w którym nadjeżdżają stawiam najpierw zatoczki (do których wjeżdżają krótkie) a potem przelotowe - dzięki temu unikam blokowania przelotowych.
Z wyprzedzaniem jest gorzej - przydałby się patch który umożliwia przegubowym wyprzedzanie na drodze jednokierunkowej.

Jak wam bardzo zależy, to mogę spróbować wydłużyć U15 oraz VanHoola, ale kosztem graficznych glitchy (nachodzenie na siebie w korku).
(31-10-2017, 13:28)McZapkie napisał(a): Jak wam bardzo zależy, to mogę spróbować wydłużyć U15 oraz VanHoola, ale kosztem graficznych glitchy (nachodzenie na siebie w korku).

Wtedy będą jeszcze bardziej zbyt duże względem pociągów. Już prędzej zmniejszyć pozostałe pojazdy niż tworzyć takie dziwne twory wystające na tory podczas stania na przejeździe albo wsiąkające do połowy jeden w drugi.
Witam po długiej nieobecności by podzielić się samochodami bo może komuś się przydadzą.
Powstały przy okazji rysowania budynków by coś przy nich postawić dlatego każdy w dwóch kolorach bez koloru firmy.
[Obrazek: d29yeiq827171wazg.jpg?size_id=4]

Od góry: (każdy ma 2 kolory występujące po sobie)
-Ford A (lub jakiś polski samochód podobnego wyglądu)
-Warszawa M20
-Fiat 125p
-Fiat 126p (może też robić później za nowego Fiata500)
-Polonez
-Deawoo Lanos
-Fiat Panda

Jakby ktoś do czegoś potrzebował proszę śmiało używać Wink
Super, bardzo fajne ukoronowanie setu, i wbrew pozorom przydatne, np. w przypadku cargodist.
Zastanawiam się jeszcze nad autobusami U 15, bo od dawna nie są produkowane, może by je zastąpić przez Volvo 8900? Produkowane we Wrocławiu i z tego co widzę, używane w Polsce.
Wtedy całą trójkę Solarisa z 2000 można by w latach 2020 usunąć z oferty, bo miałyby swoje następniki. Obecnie po 2000 nic ciekawego się nie dzieje, jest U12 elektryczny i U18 hybrydowy, ale po co skoro są starsze.
(18-12-2017, 14:33)McZapkie napisał(a): Super, bardzo fajne ukoronowanie setu, i wbrew pozorom przydatne, np. w przypadku cargodist.
Zastanawiam się jeszcze nad autobusami U 15, bo od dawna nie są produkowane, może by je zastąpić przez Volvo 8900? Produkowane we Wrocławiu i z tego co widzę, używane w Polsce.
Wtedy całą trójkę Solarisa z 2000 można by w latach 2020 usunąć z oferty, bo miałyby swoje następniki. Obecnie po 2000 nic ciekawego się nie dzieje, jest U12 elektryczny i U18 hybrydowy, ale po co skoro są starsze.

Hybryda może być tańsza w eksploatacji aby się jakoś wyróżniała.
Z miejskich powstałych po 2010 roku to może być Autosan Sancity 12 i 18 metrowy tylko jaki on by rozwój wprowadzał?
Bardzo ładne osobówki.
Czy coś jeszcze będzie miało dojść do tego dodatku?
(18-12-2017, 14:33)McZapkie napisał(a): Zastanawiam się jeszcze nad autobusami U 15, bo od dawna nie są produkowane, może by je zastąpić przez Volvo 8900? Produkowane we Wrocławiu i z tego co widzę, używane w Polsce.

Po pierwsze Solaris U15 nadal jest produkowany. Po drugie czemu to niby autobusy Volvo, które wcale nie są nowsze, mają zastępować Solarisy? To bez sensu. Taka zamiana dla zamiany? Bo "nowsze"? Czwarta generacja Urbino jest produkowana od 2015 roku, Volvo 8900 od 2010...

Nie mówię, że nie ma potrzeby dodawania innych autobusów. Te Volvo, ale także i wcześniejsze modele, mogłyby być dostępne równolegle z Solarisami, czy jeszcze z Ikarusami. Wcale nie musi to być jedna seria. Nawet lepiej gdyby był jakiś wybór. Mi np. brakuje w secie też autobusów Volvo, ale tych starszych serii B10 (180 miejsc, wysokie wejście), które zaczęły pojawiać się w Polsce w pierwszej połowie latach 90-tych (np. w Szczecinie od 1994-go) i w których, w porównaniu z Ikarusami, jechało się jak limuzyną.

Autobusy Man'a i może Mercedesa są też chyba dość popularne w polskich miastach. Z tego drugiego producenta można by było pomyśleć o modelu Citaro Capacity (19,5m długości, 193 miejsca, od 2007r.).

Co do hybrydy i elektryka, wszystko roztrząsa się o koszty - skoro różnice są minimalne, to po co wymieniać? Same koszty paliwa to nie wszystko. Jest jeszcze kwestia dotacji. To samo z dodawaniem innych autobusów, które miałyby być dostępne równolegle z innymi - każdy model musi mieć jakąś przewagę nad tym drugim.
Zaś co do tych najnowszych, to już chyba tylko zostaje sięgnąć po projekty studyjne i wyobraźnie.Wink

A co do autek... kilka podstawowych danych Smile

Warszawa M-20
Masa: ok. 1,4t
Wersja: M-20 / 202
Moc: 50 / 70 KM
Prędkość:  105 / 130 km/h
Data produkcji: 1951 - / 1960 - 1973
Uwagi: Warto dodać tą mocniejszą i nieco dłużej produkowaną wersję, aby Syrenka Warszawy nie zawstydzałaWink

FSO Syrena (100-105)
Masa: ok. 0,9t
Wersja: 100-102 / 103 / 104 / 105
Moc: 27 / 30 / 40 / 40 KM
Prędkość:  100 / 105 / 120 km/h
Data produkcji: 1957- 63 / 63-66 / 66-72 / 72-1983
Uwagi: Zdecydowanie najwięcej powstało wersji 105 (344k / 521k)

Polski Fiat 125p / FSO 125p (od 1983)
Masa: ok. 1t
Wersja: 1300 / 1500 / 1600 Monte Carlo / 1800 Akropolis
Moc: 60 / 70 / 98 / 105 KM
Prędkość: 140 / 150 / 165 / 170 km/h
Data produkcji: 1967 - / 1968 - 1991
Uwagi: Najpopularniejsza była chyba wersja 1300. Wersje limitowane były produkowane w latach 74-76.

Polski Fiat 126p / FSO 126p (od 1983)
Masa: 0,6t
Moc: 23 - 24 KM
Prędkość: 105 km/h
Data produkcji: 1973 - 2000

FSO Polonez (Caro - od 1991)
Masa: ok.1,1 (1,5) t
Wersje: 1300 / 1500 / 2000 (dla milicji) / 1500 Turbo (Prototyp)
Moc: 65 / 75 / 112 / 190
Prędkość: 140 / 150 / 175 / 220 km/h
Data produkcji: 1978 - 2002
Uwagi: Caro miał inne silniki, ale osiągi były bardzo zbliżone. Wspólny był 1,5.

Daewo Lanos (by Italdesign Giugiaro)
Masa: ok. 1,1t
Wersje: 1.5 8V i 1.6 16V
Moc:  86 / 106 KM
Prędkość: 172 / 182 km/h
Data produkcji: 1997 - 2008
Uwagi: Wymieniłem wersje chyba najpopularniejsze i dostępne od początku produkcji.

Fiat Panda (2 i 3 gen.)
Masa: ok. 1t
Wersje: 1.2 - wspólna dla obu generacji (1.3D ma prawie te same osiągi)
Moc: 69 KM
Prędkość: 162/164 km/h
Data produkcji: 2003 - 2012 / 2012 - ...

Dla lat pomilenijnych warto by było jeszcze dodać Opla Astrę, która również była i jest produkowana w Polsce.

Opel Astra (2, 3, 4, 5 gen.)
Masa: 1,1 - 1,5t
Wersje: Dużo, najpopularniejsza i wspólna dla większości generacji to 1.6
Moc: 105 - 115 KM
Prędkość: 188 - 200 km/h
Data produkcji: 2003 - 2012 / 2012 - 2015 / 2015 - nadal

Tylko proszę cię Zapkie, nie dodawaj opisu wersji w nazwie pojazdu, "pozostaw więcej takie niedomówienie, tak więcej inteligentnie" Smiley4 . Chyba, że uda ci się zrobić przebudowę powiązaną ze zmianą nazwy, ale to chyba niemożliwe. Fajnie by było, gdyby jednak były dostępne różne wersje. Oddzielnie poszczególnych generacji bym jednak nie dawał - raczej lepiej jako jedną połączyć.
Jakby co, 2cc Bus set ma opcję limitującą prędkość dla poszczególnych grup pojazdów.
Spóźniony prezent pod choinkę: wersja 4.2 na bananach, a w niej:
samochody (taksówki osobowo-bagażowe) 4...5 osób lub 2 paczki poczty lub skrzynka towarów
(Ford T, CWS T-1, Fiat 508, Opel Kapitan, Warszawa, Fiat125p, Polonez, Lanos, Astra) plus małe autka (126p, Panda),
przedwojenny minibus Fiat 618,
futurystyczny Solaris Urbino 15E (spalinowe solarisy są wycofywane w latach 2025-30),
UAZ469 - uniwersalny pojazd mogący zastąpić furmanki (których dostępność skróciłem do roku 1990)
Jelcz 416 z przyczepą w miejsce luki między Jelczem 315 i MAN TGA.

Ponadto parametr dostępności pojazdów można ustawić w 3 położeniach: realistyczny (w miarę podobny do rzeczywistych dat produkcji), nigdy nie wycofywane, oraz rozszerzony (czas dostępności przedłużony o czas życia pojazdu) .
Nowe samochody bardzo ładnie się prezentują. Będzie można nimi połączyć małe wioski w celu utrzymania stałych dostaw pasażerów.

[Obrazek: 946auta.png]
Dostrzegłem pewien problem z nowymi pojazdami: nie osiągają swoich prędkości maksymalnych - jadą znacznie wolniej.

Z tego co wiem w przypadku lokomotyw jest ustawienie oporu powietrza. Jeśli dla pojazdów też jest ono dostępne (coś musi być), myślę, że tutaj jest problem, bo pojazdy w innych setach, nawet z mniejszą mocą i w dodatku cięższe - jak widać powyżej - osiągają większe prędkości.
Co ciekawe, nawet pojazdy o tych samych parametrach osiągają różne prędkości, tak więc podejrzewam, że jednak coś tam majstrowałeś Zapkie.Wink

Przyczepię się jeszcze do nazewnictwa...

Te cudzysłowia są zbędne, bo to nie są nazwy potoczne jak "Mały Fiat", Duży Fiat", "Syrenka" czy "Skarpeta", ale normalne nazwy handlowe.
Co do Opla Astry, te oznaczenie "J" - ogólnie jest poprawne, ale gdybyś dał IV zamiast J myślę, że więcej osób bez przeszukiwania internetu kojarzyłoby, o którą generację chodzi. Swoją drogą w Polsce produkowana była też II, III i obecna V generacja Astry. Skoro w ogóle dałeś oznaczenie generacji, w przyszłości pojawi się z tym problem ich przestarzałości. Jest w tym też pewna niespójność, ponieważ w przypadku Fiata Pandy nie oznaczyłeś, która to generacja, a obecnie są już trzy, z czego tylko druga produkowana jest w Polsce.

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości