Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pojazdy Mały set polskich tramwajów.
Ponieważ cargodist wymaga posiadania sprawnego transportu miejskiego, aby tłumy pasażerów nie kłębiły się na dworcach czekając na przeładowane autobusy, postanowiłem doraźnie poprawić set tramwajów.
Zdekompilowałem grfcodec'em plik .grf do .nfo, poprawiłem w edytorze tekstowym odpowiednie hexy i skompilowałem ponownie.

W oryginalnym secie nie była zdefiniowana loading_speed (w grfmaker jest to nazwane "loading amount")
i dlatego, co było w tym wątku poruszane, tramwaje podwójne/przegubowe strasznie długo wymieniały pasażerów, bo każdy miał default 5.
Poprawiłem to w ten sposób, że za każde skrzydło drzwi są 2 punkty, za % niskopodłogowości dodatkowo 1...3 punkty.
Tak więc 13N ma 3 podwójne drzwi więc 12 loading_speed, a 13+13N ma 24 loading_speed
(co przy 2x większej ilości podróżnych daje taki sam czas wymiany).
Ponadto bardziej zróżnicowałem ceny, bo wcześniej pojedyncze i z doczepami niewiele się różniły.
Cena 2x13N powinna być w zasadzie 2x większa, koszt utrzymania 1.5x większy,
ale tego się nie da zrobić bez bloku base cost którego w NFO nie umiem dać.

Na końcu poprawiłem też klimaty - teraz są dostępne trzy, a nie tylko umiarkowany.

Poprawiona wersja jest na "bananach".

Załączone pliki Miniatury

Da się coś zrobić, aby długość tramwaju odpowiadała graficznej długości? Tworzą się denerwujące odstępy między tramwajami.
Obawiam się, że dopiero jak przepiszę set na NML (przy okazji dodam coś sprzed wojny).
Obecnie poprawiłem tylko to, co się dało po dekompilacji do NFO.
Właśnie się zabierałem za poprawki a tu proszę. Ktoś mnie wyręczył i chwała Ci za to!
Bez tego rzeczywiście pojemniejsze tramwaje stały zbyt długo.

Odnośnie kosztów - planowałem aby doczepy były dokładnie 2x droższe ale GRF Maker ma ograniczony maksymalny koszt więc musiałem w kwestii kosztów iść na ostry kompromis - oby dało się to zmienić w NML.

Graficzne problemy - jak pisałem wcześniej, GRF Maker uznaje że pojazdy drogowe mają jedną, jedyną, domyślną długość nie można ich skracać jak w przypadku pociągów - stąd dziwne odstępy i konieczność robienia odpowiednio długich członów przez co taki SWING mimo że rzeczywiście ma z 5 członów w secie faktycznie ma trzy - 5 krótkich członów wyglądających i działających sensownie było po prostu niemożliwe do zrobienia w GRF Makerze.
Zabrałem się za przepisywanie setu do NML, i mam pytanie odnośnie tych różowych pikseli na podwoziu,
które w samym openttd są czarne lub szare.
To samo z oponami w secie drogowym.
Do czego to służy i dlaczego tak to jest zrobione?

Co do kosztów, to planuję zrobić tak, aby kupowało się jeden pojazd (N, 13N, 105N)
a dłuższy 2 lub 3-wagonowy tramwaj robiło się przez płatny refit.
Przydałby się jakiś tramwaj przedwojenny, np. SN1 jeżdżący od 1912:
http://www.kmk.krakow.pl/sanok_sn1.html
oraz coś w drugą stronę, współczesnego, np:
http://www.kmk.krakow.pl/bombardier_ngt8.html całkiem rasowo wygląda.
(20-05-2014, 19:21)McZapkie napisał(a): Zabrałem się za przepisywanie setu do NML, i mam pytanie odnośnie tych różowych pikseli na podwoziu,
które w samym openttd są czarne lub szare.
To samo z oponami w secie drogowym.
Do czego to służy i dlaczego tak to jest zrobione?

Co do kosztów, to planuję zrobić tak, aby kupowało się jeden pojazd (N, 13N, 105N)
a dłuższy 2 lub 3-wagonowy tramwaj robiło się przez płatny refit.
Przydałby się jakiś tramwaj przedwojenny, np. SN1 jeżdżący od 1912:
http://www.kmk.krakow.pl/sanok_sn1.html
oraz coś w drugą stronę, współczesnego, np:
http://www.kmk.krakow.pl/bombardier_ngt8.html całkiem rasowo wygląda.

To różowe w pierwotnych spritach jest czarne jak smoła. Prawdopodobnie jakiś błąd palety po zdekodowaniu.
Płatny refit zamiast dodatkowego pojazdu - jak najbardziej ma to sens i popieram.
Więcej tramwajów też dobry pomysł. Zabiorę się za sprity około weekendu i jak zrobię prześlę. Tylko muszę wiedzieć czy NML może skracać długość pojazdu drogowego aby dało się go ładnie poskładać z krótszych niż normalna długość członów. W GRF Makerze każdy pojazd jest uznawany że ma jedyną, słuszną długość więc jest kombinowanie z przesuwaniem sprajtów aby ładnie wyglądał na zakrętach i stąd też w moim secie tramwajów taki Swing zgina się tylko w dwóch miejscach.
Tak, w NML można dla ROADVEHS definiować długość w zakresie 1...8.
Przerabiam set na NML i mam w związku z tym takie pytanie - jak sobie poradzić z adjustacją obrazka w zajezdni i w oknie refitu?
Jest on trochę za wysoko (nie widać odbieraków), a ponadto w zajezdni w prawo zamiast na środku:
[Obrazek: potrams1.jpg]
Używałem formułek train_width_32_px i traininfo_y_offset
ale nie zauważyłem, aby one coś dawały.
Źródła i newgrf są tu:
http://149.156.194.203/~mczapkie/Train/tmp/tt/poltrams/
Przepisałem set na NML, przy okazji zostały dodane dwa tramwaje: przedwojenny SN1 i współczesny NGT8.
Set jest teraz w pełni kompatybilny z 3 klimatami i dodatkami, np. ECS (autorefit do turystów).
Zamiast kupować oddzielnie solo N105 albo 2x105N, kupuje się tylko jeden człon, a drugi lub trzeci dokupuje (lub odsprzedaje) przy uzyciu opcji refit.
Autorenew (np. z 13N do 105N) oczywiście zapamiętuje ilość członów.

Liczba miejsc to suma siedzących i stojących.
Ponieważ wychodzi całkiem sporo, zmniejszyłem komfort podróży (krótki cargo_aging), aby jakoś to zbalansować.
Jazda na stojąco na dalszy dystans raczej nie będzie dobrym pomysłem Smile
Testowa wersja newgrf jest tu:
http://149.156.194.203/~mczapkie/Train/T...ms.grf.zip
Brakuje jeszcze Swinga, nad którym się zastanawiam czy przerobić grafiki na trochę bardziej proporcjonalne.

Załączone pliki Miniatury

Ja bym opisał krócej i nieco przejrzyściej (jak dla mnie Wink ):
- Motor car only
- Motor car + 1 trailer,
- Motor car + 2 trailers
A po polsku:
- Wagon silnikowy + 1 doczepa (itd.)

Te przerwy między wagonami w depocie to tak ma być?
Chodzi o przerwy między przegubami? Poprawiłem to i parę innych drobnych baboli.
Zrobiłem też polskie tłumaczenie (tylko bez polskich liter bo tego jeszcze nie umiem) i wrzuciłem na banany - wersja 7.
Jakby ktoś zrobił grafikę do jakiegoś bardzo starego tramwaju, np. warszawskiego Falkenried "A" z 1907
albo poznańskiego Bergische Stahlindustrie z 1897, to mogę dorzucić i byłoby pokrycie kompletne niekonnych.

PS. Właśnie odkryłem że w openttd jest coś takiego jak sprite aligner. Szlag by to - ile to ja się namęczyłem na ślepo próbując...
A o co chodzi z tym sprite aligner?
(11-07-2014, 20:21)McZapkie napisał(a): ...jest coś takiego jak sprite aligner. Szlag by to - ile to ja się namęczyłem na ślepo próbując...

No, jest. Ja jednak wolałem podejśc do tematu metodycznie, niż "na oko" - http://www.tt-forums.net/viewtopic.php?f...3#p1083967 Wink
Czy występujący w secie tramwaj Pesa Swing poprawnie działa na zakrętach i skrzyżowaniach? U mnie w grze ten tramwaj na zakrętach dzieli się na 3, a ma 5 członów.
Było już o nim pisane w tym temacie - w GRF Makerze w którym powstała pierwsza wersja seta nie dało się tego zrobić inaczej. Z innej beczki, dałoby radę przedłużyć żywotność kilku tramwajów, tak aby były ze 3 do wyboru w końcowej fazie gry? Przy autobusach jest to Autosan i rodzina Solarisów (łącznie 4 pojazdy), a z tramwajów do końca zostaje tylko NGT8.
Pesa Swing był 3-członowy w poprzedniej wersji, wobecnej go na razie nie ma, bo go trzeba narysować na nowo.
Z tego co wiem, Swing może występować w wersjach 3, 4 i 5 członowych, jaki jest wtedy układ członów?
(23-07-2014, 16:33)McZapkie napisał(a): Pesa Swing był 3-członowy w poprzedniej wersji, wobecnej go na razie nie ma, bo go trzeba narysować na nowo.
Z tego co wiem, Swing może występować w wersjach 3, 4 i 5 członowych, jaki jest wtedy układ członów?

Swing w secie miał 5 członów, a dzielił się, jak tramwaj trójczłonowy.
Nie o to mi chodziło, co było w starej wersji tego newgrf, tylko co zrobić w nowej - ile członów.

Coś mi się przywidziało z czterema członami, bo 120Na może mieć 3 lub 5 członów, z opcją 7 członów.
I chyba tak zrobię - kupować się będzie 3-czlonową, poprzez refit będzie można przerobić na 5 lub 7 członów.
Wtedy miało by się do dyspozycji albo szybkiego NGT8, ale ciut wolniejszego, ale z możliwością dopasowania do potoków podróżnych, Swinga.
Pytanie tylko, jak wygląda (zestawienie członów) 3 i 7 członowy Swing?
(23-07-2014, 16:49)gustlik napisał(a):
(23-07-2014, 16:33)McZapkie napisał(a): Pesa Swing był 3-członowy w poprzedniej wersji, wobecnej go na razie nie ma, bo go trzeba narysować na nowo.

Swing w secie miał 5 członów, a dzielił się, jak tramwaj trójczłonowy.

Tak było z powodu ograniczeń GRF Makera w którym set jest zrobiony.
Teraz pracuję a raczej chcę pracować nad nowymi (dłuższymi) sprajtami SWINGa do nowej wersji setu ale jakoś nie mam czasu na te pare pikselków :/

I nie wiem czy kombinować z różnymi wersjami swinga - po to w późniejszych czasach jest jednocześnie kilka tramwajów do wyboru - do różnych potrzeb. Chyba że rzeczywiście kilka wersji jest bardzo powszechnych w Polsce.
Do gry wystarczyłyby 2 wersje – jedna dłuższa (5 członów) do większych miast i dłuższych linii, a druga krótsza
(3 człony) do małych miast i linii krótszych, podmiejskich.

Swing występuje w zestawie tramwajów z Węgier.

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości