Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kolej Wąskotorówki 600mm
(28-11-2017, 01:32)McZapkie napisał(a): Ten podwójny tor ma Vmax 60km/h (...)

Faktycznie, jakoś zapomniałem o tym. Ale co do kosztów, nadal przydałoby się rozszerzenie zakresu ich modyfikacji. Włąśnie ze względu na inne dodatki torowe.
Dygresja do autora setu:

Każdy twórca zapewnie tworzy swoje dodatki po to, aby ich (jak najczęściej) używano, a gracze cieszyli się nimi podczas gry. Skąd taka dygresja ... dla urozmajcenia gry zainstalowałem ten set na swoim serwerze, a trudnymi ustawieniami wymusiłem, że gracze go nawet czasem używają, ale niestety ... szybko się go pozbywają. Powód ... ustawienia prędkości lokomotyw ... max 31 na godzinę (przy najlepszych modelach) to po prostu dramat ... sam chętnie bym go częściej stosował, ale ta prędkość powoduje, że jest on zupełnie nieprzydatny i nieekonomiczny w grze, nawet na małych dystansach. Z początku myślałem, że rzeczywiście te lokomotywki miały taką małą prędkość i autor (w końcu znany ze swojej fachowości w tej dziedzinie) chcąc dochować wierności historycznej ich parametrów, takie małe prędkości im poustawiał. W końcu jednak zdesperowany kiedyś postanowiłem sprawdzić to sam i ... Wikipedia mi mówi: Bn2t max prędkość: 30 km/h !!! (w secie ustawione na 20 !) 
Przyznam dalszych już nie sprawdzałem ... nie ma znaczenia bo i tak padł mit o wierności historycznej. Domyślam się że pozostałe lokomotywy też mają zaniżoną prędkość ... tylko pytanie po co ... Nie wgłębiając się już dalej w powody apeluję do autora o zwiększenie prędkości pojazdów, tak by zyskała grywalność tego dodatku. Moim zdaniem 50 km/h dla najlepszego modelu byłoby naprawdę najlepszym tu rozwiązaniem.

Pozdrawiam (mimo wszystko) autora serdecznie Wink
Cały ten set bazował na HEQS - stąd takie a nie inne parametry.
Założeniem było, aby mieć bardzo tanie pociągi do lokalnych przewozów, kosztem tego, że są powolne i mało pojemne.
Również infrastruktura jest b. tania w budowie i eksploatacji.
Więc kokosów na tym nie można robić, bo kto by budował zwykłe pociągi wtedy?
Jeżeli przynoszą straty, to jest w secie parametr do zmiany kosztów eksploatacji, daj znać jeśli nie działa tak jak powinien.
B2nt to ogólne oznaczenie dowolnego parowozu tendrzaka 2-osiowego na parę nasyconą, ja akurat się wzorowałem na Rysiu (Riesa):
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ry%C5%9B_(parow%C3%B3z) więc prędkość jest OK.
Najbardziej chodzi o to ... jak wykorzystywać realnie ten set podczas gry, gdy dobrano w nim lokomotywy, które mają prędkość powozu dwukonnego (20km/h) ... Sad
Ten set powstał zasadniczo aby być konkurencyjny do XIXw pojazdów z polroad Smile
Co do parowozu Ryś, to jest on w tym secie pomyślany do bardzo lokalnych przewozów, typu dozowanie supplies wyładowanych na stacji do fabryki/farmy obok, aby utrzymać dużą produkcję w FIRS/ECS.
Do większych/szybszych przewozów są inne droższe lokomotywy.
Niestety, ale przyznaję rację Tocznet'owi, że ten set jest trochę mało użyteczny.
W rzeczywistości sieci wąskotorówek były czasem dość rozległe - np. kolejki folwarczne, cukrowniane, leśne... Prosiłoby się móc budować takie feeder'y dostarczające np. drewno, zboże i żywiec do blisko położonych zakładów.
Niestety, przy tych prędkościach i mocach lokomotywek takie sieci błyskawicznie się zatykają i wymagają zastąpienia koleją normalnotorową. Najsłabsza i najtańsza lokomotywa z PKP setu (TKh1) jest ponad 4 razy silniejsza od wspomnianego Rysia, no i jeździ 2 razy szybciej...

Niewątpliwą zaletą wąskotorówek jest ich miniaturowość. Stacja 2 kratki to już duża i pojemna stacja, podczas gdy w PKP Secie sam parowóz potrafi zająć jedną kratkę stacji. Może więc operować tam, gdzie normalna kolej nie wjedzie. Tyle że zaleta ta nie równoważy wad.
Właściwie... gdyby dało się zwiększyć stawki za ładunek przewożony wąskotorówką albo znerfić (osłabić/zwiększyć koszty) normalnotorówki to może był by jakiś balans. No ale cóż... #życie
To nawet nie jest kwestia kosztów.
Zrobiłem test - połączyłem kopalnię i hutę linią o długości zaledwie 16 kratek.
Pociąg z 6 wagonami (dłuższe zdychają na podjazdach i mostkach...) nie był w stanie obsłużyć nawet bardzo słabego przemysłu (produkcja ~50/miesiąc), bo na przejechanie tych 16 kratek potrzebował aż 2 miesiące. Tymczasem towar zalegał, rating spadał...
Przy tak lichej przepustowości budowa podobnych połączeń praktycznie nie ma sensu. Smiley57

Wizja tanich przewozów na bliskie odległości jest bardzo kusząca, ale ograniczenia tego setu są zbyt uciążliwe.

Może sztucznie zwiększyć moc lokomotywek, żeby mogły ciągnąć więcej wagoników i nie zdychały pod górkę?
Albo zwiększyć im prędkość przy jednoczesnym obniżeniu cargo_aeging wagonów, żeby zwiększyć przepustowość przewozów na małe odległości, ale pogorszyć opłacalność na dłuższych trasach?
Chyba że zrobić jak z np. kiblem albo Bhp, bardzo wysokie stawki za przewóz towarów na małe odległości (gdyby dało się zrobić na średnie odległości też byłoby dobrze).
Przy czym faktycznie, można zwiększyć moc oraz zmniejszyć ciężar wagonów.
Zdychanie wynika chyba ze zbyt małej siły trakcyjnej (zakładając że w użyciu jest model "ulepszonej" fizyki). Wagony też przydałoby się odchudzić.
Siły pociągowe wydają się być OK, są porównywalne z wartościami z PKP Setu.
To moce i prędkości nie przystają do realiów OTTD, gdzie mostek jest wielką  góra, a czas pędzi jak rakieta... Wink
Toungue 
To może zasugerujemy autorowi aby "pod presją społeczności" zrobił wersję swojego setu w wersji PLUS (albo STRONG) ...
Sugeruję aby w tej wersji setu pozmieniać tylko nazwy lokomotyw i zmienić ich prędkości bez zmian w grafice (szkoda czasu na zmiany) bo obiekty lokomotyw są  tak małe, że nikt tego nie zauważy ... i tak np proponuję zamienić lokomotywkę Orenstein & Koppel Bn2t na Borsig Bn2t, która ma prędkość 30 km/h (według Wiki !) , itd itd ... kończąc na jakimś modelu, który ma prędkość 50 km/h .
Dzięki temu każdy według potrzeb będzie sobie mógł wybrać jaki set wąskotorówek sobie zainstaluje w swojej grze według swoich preferencji ... i wszyscy będą zadowoleni Smile .... myślę że ostatecznie autor też, bo jego praca nie pójdzie na marne, a jego sława jako dobrego moderatora zostanie rozsławiona /u mnie na serwerze grają o dziwo w większości Czesi i Słowacy Smile  /
TadeuszD proszę poprzyj mój pomysł Smile

Pozdrawiam serdecznie
Ja sobie odpaliłem grę w 1850 roku i myślałem że chociaż jednego loka dostane, nein.
To stawiam pierdyliard wąskotorówek aby przeżyć do 1918 i jakoś daje radę Big Grin

//
Plus @Up
Widzę, że trochę postów poznikało po ostatniej awarii serwera ... ponawiam więc prośbę do autora o modyfikację tego dodatku w kwestii przedłużenia czasu życia wagonów oraz dorobienia kilku nowoczesnych lokomotyw o prędkości min 50 km/h które można wykorzystywać sensownie po roku 1990 w grze. Najlepiej było by aby autor opracował wersję STRONG tego dodatku jak proponowałem wcześniej.
Pozdrawiam serdecznie.
No dobra, w wersji 2.4 dołączył prawdziwy potwór: 75 ton, 40 km/h, 620kW powinno wystarczyć każdemu.
Co prawda oryginał jest na tor 900 a nie 600, ale był bardzo popularny w wielu krajach i używany też w Polsce, więc pasuje jak ulał.
Dostępność zakupu nielimitowana, to samo dla węglarek i platform.
Jest tylko jeden haczyk: trzeba sobie zelektryfikować wąski tor.
No to jest jakieś światełko w tunelu ... Smile Dziś o 17:00 będzie restart serwera ( [PL] (strategie.pl) {......} ) z wgraną nową wersją dodatku ... Na pewno przetestujemy ... Smile
No i pojawiło się pierwsze pytanie ... jak zelektryzować tor wąskotorowy ???? przecież nie ma takiego rodzaju torów do wyboru .... Sad
Jak nie ma jak jest.
Włącz w ustawieniach newgrf opcję "enable electric traction" - co prawda domyślnie jest włączona, ale gdy używasz poprzednich ustawień, to się wyłącza.
OK , udało mi się włączyć trakcje elektryczną, nie pokazywała się przez drobny bug ... (ucinana jest ostatnia cyfra w automatycznych ustawieniach NewGRF , trzeba ją dopisać ręcznie). Co do elektrowozu LEW to "prawie" dobrze ... tylko że dostępne wagony (prócz osobowego) mają max 31 km/h prędkości (w 1955) ... proszę o poprawę tej nieścisłości.
PS
Po 1990 brak wagonu krytego stalowego przez co nie da się wozić wielu towarów (ja potrzebowałem akurat do gliny)
Uff, nareszcie naprawili "banany", wstawiłem nową wersję 2.5, w której są wagony kryte i samowyładowcze vmax 40km/h o dużej (jak na ten set) pojemności - są to wagony VI generacji dostępne po 1950 roku. Platformy zostają na 30 km/h bo za dużo rysowania, ale nie są wycofywane.

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości