Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Inne JGR patch pack
#1
Jeszcze jedna fajna rzecz jest w JGR, ktra dawno powinna być w regularnym openttd: wzorce wymiany taboru.
Działa to w ten sposób, że definiuje się wzorzec składu, na który mają być wymienione wszystkie pociągi z danej grupy.
Uwaga - w odróżnieniu od autowymiany, definiuje się tylko efekt wyjściowy, jeśli chcemy wymienić tylko niektóre pociągi, musimy je przesunąć do oddzielnej grupy (jeśli mają współdzielenie rozkazów, trzymanie CTRL przy przesuwaniu jednego przesunie wszystkie inne do danej grupy).
Wreszcie można bez problemu zamieniać np. podwójną trakcję na pojedynczą, kilka wagonów na piętrusa itp.
Ponadto możemy zdefiniować, czy stare pojazdy mają być sprzedane, czy mają pozostać w depo, oraz czy nowe pojazdy mają być zawsze kupowane, czy brane z depo jeśli są tam. Można więc podmieniać tabor, np. przesuwać słabszy starszy tabor na mniej ważne pociągi.

Poniżej lista najważniejszych rzeczy, które zawierają się w paczce JGR, szczegóły i linki są na brytyjskim forum:
https://www.tt-forums.net/viewtopic.php?f=33&t=73469
ale dobrze mieć je tu podsumowane ku pamięci:
#2
W ramach uzupełnienia: istnieje ukryty fiuczer: "slot operation", odkrywa się go w Settings/Interface/signals(advanced)/Show advanced routing restrictions.

Opcja ta umożliwia zdefiniowanie "slotów", coś w rodzaju berła które kiedyś było używane na kolei - pobierane na wjeździe na odcinek a oddawane przy jego opuszczaniu, dzięki czemu można kontrolować, ile składów jest na danym odcinku.
Szczególnie przydatne na liniach jednotorowych i stosowaniu semaforów 2-kierunkowych, które same w sobie są "głupie" i mają tendencje do kompletnego zatykania linii, ale w połączeniu ze "slot operations" działają OK.

Przykładowo, mam linię która kończy się stacją, oraz mijankę z semaforami 2-kierunkowymi (po lewej) - gdyby wjechały tam pod rząd 3 pociągi, to by zablokowały linię na amen. Więc na drugiej, przedostatniej mijance (po prawej), definiuję dla semafora puszczającego w lewo, że wjazd jest jeśli slot który nazwałem fru1 jest wolny, a dla semafora puszczającego w prawo, że slot fru1 ma być zwolniony. Każdy slot może mieć zdefiniowaną ilość wolnych miejsc, w tym wypadku dałem 2 miejsca, i można sobie podglądać (w Zarządzaj listą pociągów) zajętość slotów:
   
#3
Wersja 0.24.0 ma nowy ciekawy fiuczer: "load through". Polega on na tym, że jeśli pociąg jest dłuższy niż stacja, to zamiast ładować/rozładowywać całość bardzo wolno, ładuje/rozładowuje szybko ale tylko wagony stojące na stacji, po czym podjeżdża kawałek i ponawia czynności.
Całość wygląda efektownie, można np. symulować kopalnię z dozownikiem węgla, ale nie o to mi chodzi, bo jest coś ważniejszego:
gdy stacja jest końcowa, to pociąg dalej nie podjedzie, tylko przerwie załadunek/wyładunek i zawróci wykonując następny rozkaz.

Czyli że można wreszcie załadować/wyładować kawałek pociągu! Co to znaczy dla zaawansowanych ekonomii typu FIRS lub ECS to chyba nie muszę tłumaczyć Smile
Czekam na kolejną wersję i wrzucam na serwer Smile


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości