Ocena wątku:
  • 6 głosów - średnia: 4.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[DEDYKOWANY] JGR patch pack PL-experimental
Upgrade do wersji 1.4.4, ponownie PKP set oraz DACH i CSD.
Kilka przemyśleń po ostatniej rozgrywce:
1. Fajnie, że PKP wróciło i mam nadzieję, że zostanie. Jestem w stanie nawet przeboleć ewentualny desync.
2. Postulowałem dodanie skryptu budującego sklepy ale widzę, że nie jest konieczny. I bez niego sklepy szybko powstają w miastach dostatecznie dużych, by je posiadać.
3. Podczas następnej generacji mapy proponuję, o ile to możliwe, ustawić minimalną wielkość miast na 170-200. Mniejszych wiosek nie da się nawet rozwinąć bo albo nie przyjmują pasażerów już na starcie albo wystarczy, że 2 domki znikną (co krótko po "pobudzeniu" miasteczka często się zdarza) i jest lipa.
4. Ponownie proponuję zmianę grafiki sieci trakcyjnej na proponowaną wcześniej Wink

Z innej beczki:
5. McZapkie, nie potrzebujesz jakiejś zrzutki na opłaty za serwer? Sporo przy tym robisz i dajesz ludziom dużo frajdy, głupio żebyś jeszcze do tego dopłacał.
6. Czy z *.grf da się wyekstrahować kod źródłowy, żeby coś zmienić? Może w wolnej chwili spróbowałbym zbalansować te nieszczęsne statki, tak na nasze potrzeby...
Cwany Big Grin na szkolnych serwerach trzyma grę, ale w pierwszym poście jest że serwer offline
Serwer został postawiony tymczasowo aby, tak jak napisałem we wstępie, testować różne dodatki i skrypty.
Nie gwarantuję ciągłości działania, a żadne ściepy nie wchodzą w grę z przyczyn zarówno formalnych jak i dlatego,
że nie zamierzam się wiązać na stałe i służebnie z tym projektem.
Tym niemniej cieszę się, że udało się wypracować pewne ustawienia, które są ambitne ale nie do końca upierdliwe.
Jeżeli takie ustawienia się podobają, myślę że nic nie stoi na przeszkodzie aby zagłosować aby je wdrożyć na jakimś regularnym serwerze, np. polska hard.
Obecnie serwer jest wyłączony - czeka na upgrade mapy z nowymi newgrf - aby zminimalizować błędy,
zawsze tworzę nową mapę zamiast podmieniać newgrf w istniejącej
(o narzędziach do generacji pisałem tu: http://openttd-polska.pl/Temat-Inne-Narz...istych-map )

Z innych spraw:
1. staram się ograniczać newgrf które dodają tylko graficzne bajery a nie istotne funkcje,
ponadto nie wiem czy i jak duth catenary współpracuje z nutrack.
2. sprawa małych miast - pisałem do autora skryptu RCG, obiecał że poprawi ale na razie cisza:
http://www.tt-forums.net/viewtopic.php?f...d#p1132470
3. nie ma potrzeby dekompilacji newgrf bo źródła są publicznie dostępne:
http://dev.openttdcoop.org/projects/fish/repository
i można dla własnych potrzeb sobie modyfikować, nie wiem jak z publikacją na bananach takiej zmodyfikowanej wersji.
Zresztą widzę, że w źródłach jest przygotowany zestaw "europe roster", pytanie kiedy autor to udostępni on-line.
Obecna wersja beta FISH2 ma tylko statki brytyjskie, bez barek itp, dlatego na serwerze jest stara wersja alpha.
(27-10-2014, 12:38)McZapkie napisał(a): ponadto nie wiem czy i jak duth catenary współpracuje z nutrack.
U mnie działa zarówno z NuTrack jak i Industrial Stations Smile. Grafika sieci jest chyba niezależnie nakładana na grafikę torów i stacji bo działa to z różnymi dodatkami.
Ja też używałem Nutracks i Dutch Catenary, wszystko raczej działało. Jeśli o trakcjach mowa, to używam również czeską trakcję (CSDElTractionSet v1.0) razem z Nutracks.
Dutch catenary ma tę zaletę, że go lepiej widać, ale podobnie jak standard ma tę wadę, że słupy zasłaniają niektóre semafory. Jakby ktoś namalował polską sieć (z cieńszymi ciemniejszymi słupami) to byłoby super.

Na razie uruchomiłem serwer z nowymi grf, których nie ma jeszcze online.
Są do ściągnięcia z http://tinyurl.com/nlmkk3d
a w nich: PKP set wersja beta 11 (z moimi małymi modyfikacjami),
manpower z ulepszonym wektorem drewna
oraz niespodzianka: wąskotorówki>
Testy PKP 2.11 zakończone, desynchronizacji nie stwierdzono.

Obecnie testuję rozgrywkę na randomowej mapie 1024x512, poczatek 1850, koniec 2051,
przemysł jak dla standardowego klimatu umiarkowanego, ale w wersji "Experts servers - industries".
Dodatek ten posiada ograniczoną szybkość przerobu surowca oraz limit magazynu.
W późniejszej fazie gry nie wystarczy ładować z kilku źródeł do jednego odbiorcy, tylko trzeba poszukać innych rynków zbytu. Ponadto mniejsze są stawki za przewóz pasażerów i mniejsza ich ilość w latach przedwojennych.
Wzrost miast kontrolowany przez Renewed City Growth (by miasto rosło, należy dostarczać pocztę i paażerów w odpowiednich ilościach zależnych od rozmiaru miasta, a dla większych miast towary, kosztowności, duże miasta wymagają surowców - trzeba kupić przemysł jeśli go brak).

Mapy Polski na razie nie będzie, muszę się zająć dokończeniem manpower.
Nie ma żadnych pojazdów ani pociągów ani statków. Nie ma żadnych newgrf. Innymi słowy - potrzebna pilna zmiana ustawień (i mapy).
Mała uwaga - przy tak dużym zalesieniu mapy budując cokolwiek automatycznie podpada się władzom miejskim, co, przy braku możliwości podniesienia oceny sadzeniem drzew, może doprowadzić do zablokowania firmy na starcie (zbudujemy trasę a miasta nie pozwolą postawić stacji bo wykosiliśmy drzewa i klops). Ponadto nowy set pociągów uważam za przedobrzony - lokomotyw jest tyle, że ciężko się połapać. Ale mimo wszystko rozgrywka nadal jest ciekawa Smile
Bez logging camp wzrost lasów powinien być w ogóle wyłączony, zapomniałem o tym - w przeciwnym wypadku mapa puchnie.
2cc trains jest owszem zbyt obszerny, ale to chyba jedyny set tak głęboko w przeszłość sięgający.
Jest też nowa wersja w której można wykluczyć pociągi pochodzące z określonych obszarów,
np. zostawić tylko europejskie. Ale ta nowa wersja ma trochę bugów więc na razie będzie stara.
(18-11-2014, 17:03)McZapkie napisał(a): Bez logging camp wzrost lasów powinien być w ogóle wyłączony, zapomniałem o tym - w przeciwnym wypadku mapa puchnie.
Może warto byłoby zgłosić ten problem developerom OTTD? Nie powinno być tak, że jedynym sposobem na grę w multi na dużej mapie jest wyłączenie drzew (mama wygląda wtedy strasznie łyso, szczególnie w klimacie zimowym). Przydałby się jakiś skrypt ograniczający maksymalną liczbę drzew albo hamujący ich wzrost gdy rozmiar mapy przekroczy zadaną ilość KB.
Uruchomiłem serwer w wersji 1.5.0-beta, a na nim mapę Polski w wersji 2048x2048x50 czyli z 50cioma poziomami wysokości.
Jako że mamy zimę, wygenerowałem mapę w klimacie zimowym.
Niestandardowe grfy sa tutaj: http://tinyurl.com/nd8l2w3 trzeba je wypakować do swojego katalogu newgrf,
resztę można sciagnąć online.
Wszedłem na chwilę bo na dłuższą grę niestety nie ma czasu. Nowa mapa jest piękna, cieszy powrót PKP i polskich pojazdów (jeszcze nie wszystkie miałem okazję podziwiać). Fajnie, że mój ulubiony serwer pod tym względem wraca do korzeni Smile

Pozwolę sobie jednak na kilka uwag krytycznych:
1. Nie podobają mi się ostatnie zmiany w manpower. Użycie stali jako katalizatora produkcji może być fajne na losowej mapie z dużą ilością przedsiębiorstw, gdzie zawsze jakaś stal się znajdzie. U Ciebie stal jest tylko na Śląsku, co sprawi, że znowu wszyscy będą się tam gnieść a północ pozostanie niezabudowana (wykorzystane będą co najwyżej obozy drwali). Nie wiem czy coś się zmieniło w kwestii kosztów budowy i utrzymania infrastruktury ale jeśli nie to nikt nie będzie ciągnął linii przez pół polski, żeby dostarczyć stal do fabryki żywności np. pod Toruniem (dojdzie też kwestia dystrybucji tej stali przez Cargodist jeśli będzie się chciało dostarczyć ją w kilka miejsc).
2. Dostarczanie do farm towarów zamiast pracowników to też kiepski pomysł. W poprzednich wersjach fajne było to, że farmę można było rozwinąć nawet dzięki średniej wielkości mieścinie w pobliżu (która dodatkowo od tego rosła) a na zbożu i jedzeniu robić niezłą kasę. Teraz potrzeba towarów, których produkcja wymaga ropy, drewna, miedzi i najlepiej jeszcze stali. Stawiam 10:1, że przemysł spożywczy pozostanie niewykorzystany.

Nie wiem jak inni ale ja apeluję, żebyś nie szedł tą drogą. Do takiej gry są FIRSy i inne ECSy. Twój dodatek był wyjątkowy bo wprowadzał pracowników jako "surowiec", jednocześnie nie komplikując za bardzo całości (limity magazynów itp.) a ostatnia konfiguracja (w której fabryki przyjmowały też drewno) dawała możliwość rozpoczęcia gry w wielu miejscach na mapie.

3. W nowej wersji mapy rzeki bardzo się zwęziły, niektóre straciły ciągłość. Utrudni to używanie statków, a szkoda, bo był to jeden z nielicznych serwerów, gdzie miało to sens.
4. 90% miast stanowią wioski poniżej 100 mieszkańców, bez znaczenia strategicznego, które najprawdopodobniej pozostaną w tym stanie do 2050.

Tyle na szybko, więcej jak pogram Wink
Zaktualizowałem mapę (są mniejsze koszty budowy torów) i dodatek manpower (usunąłem bug ze znikającymi farmami).
Aktualne newgrf w linku podanym 2 posty wyżej.
Z powodu ograniczeń w openttd nie a się dostarczać i odbierać pracowników, jeśli farma produkuje jednocześnie zboże i żywiec.
W przyszłości rozbiję chyba farmy na produkujące ziarno (z polami) wymagające pracowników oraz produkujące żywiec, bez pól, wymagające ziarna.

Przy obecnych ustawieniach stal jest potrzebna zarówno w fabrykach jak i przetwórniach żywności, aby zwiększyć intensywność produkcji.
Bez stali też się da, ale nie można pchać do jednego zakładu z wielu źródeł, bo się zatka.
Czyli można wystartować z jednym linkiem źródło-przetwórnia, zarobić na tym, ale proste powielanie lokalnych linków zatka przetwórnię, więc aby rozwijać się dalej, trzeba zainwestować w sieć połączeń.
Stal niekoniecznie trzeba brać ze Śląska, są też inne źródła, a sieć rzek umożliwia tani (i dochodowy) przesył węgla i rudy.

Przypominam aby nie stosować czekania na pełny załadunek pasażerów, taka akcja dewastuje miasta (jeśli zastosowana do wszystkich pojazdów).
Ściągnąłem i rozpakowałem wskazany plik ale nadal pokazuje mi się brak PKP Set. Co może być przyczyną?
(02-01-2015, 12:26)McZapkie napisał(a): Zaktualizowałem mapę (są mniejsze koszty budowy torów) i dodatek manpower (usunąłem bug ze znikającymi farmami).
Aktualne newgrf w linku podanym 2 posty wyżej.

Na serwerze jest wgrana zła wersja PKP Polish Set 2.0 różna od tej którą spakowałeś we wskazanej paczce z NewGrf ... przez co nie da się zalogować na serwer ... no i grać Sad
Dzięki Tocznet, faktycznie do scenariusza się "przykleiła" starsza wersja PKP set 2.11, poprawiłem scenariusz i zresetowałem serwer.
Znów problem z wersją PKP :\
A ściągnąłeś paczkę newgrf.zip?
Po wczorajszym padzie serwera zmieniłem PKP set na najnowszą wersję, z podrasowaną Pt47.

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości