Ankieta: Które z setów oraz ustawień chciałbyś widzieć na serwerze FIRS?
Ankieta jest zamknięta.
F: Squid Ate Fish
3.57%
1 3.57%
F: FISH 2
3.57%
1 3.57%
F: redFISH
10.71%
3 10.71%
G: 2cc Trains in NML
10.71%
3 10.71%
G: North American Renewal Set + NARS passengers mod
3.57%
1 3.57%
G: PKP
21.43%
6 21.43%
G: inny (napisałem jaki)
0%
0 0%
H: Dodanie do gry samolotów (WAS)
10.71%
3 10.71%
I: Włączenie kosztów utrzymania infrastruktury
21.43%
6 21.43%
I: Włączenie kosztów utrzymania infrastruktury (x2)
14.29%
4 14.29%
Razem 28 głosów 100%
*) odpowiedź wybrana przez Ciebie [Wyniki ankiety]

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[FIRS] - zmiany, zmiany, zmiany... cz.2
Kontynuacja propozycji zmian z poprzedniego wątku.
W ankiecie można wybrać więcej niż jedną opcję dla każdego z pytań.

F. Wybór setu statków
1. Squid Ate Fish - dodatek jest obecnie na serwerze
2. FISH 2 - Jego dodanie proponował jakiś czas temu Tomasz333333> Mouse nawet go próbował wrzucić na serwer, ale jakoś mu nie wyszłoSmile Set wbrew temu co pisał Tomasz nie jest aktualizacją Squid Ate Fish'a lecz najstarszego z "rybnych" setów FISH'a 0.9.2. Dodatki choć w większości wykorzystują te same grafiki, a czasami nawet parametry, to jednak między nimi są dość wyraźne. Przede wszystkim FISH ma mniejsze ładowności statków towarowych, w większości mają one też mniejszą prędkość co sprawia, że dla takich samych ładunków trzeba będzie użyć większej ilości statków. Statki pasażerskie mają za to nawet większą ładowność i jest ich nieco więcej do wyboru.
3. redFISH - Po aktualizacji FISH'a jest to najstarszy z rodzeństwa dodatek ze statkami, co wcale nie oznacza, że jest cokolwiek gorszy. Również w większości wykorzystane są w nim te same grafiki (te same co FISH). Tym co wyróżnia ten set spośród pozostałych są wyraźnie większe pojemności statków towarowych. Są one 4 razy większe niż w przypadku FISH'a i ok. 3 razy większe niż w Squid'zie. Ładowności największych jednostek przekraczają tutaj 4000 ton, dzięki czemu możliwe jest ograniczenie ich liczby.

G. Wybór setu kolejowego, czyli telenoweli odcinek 3478...
...być może tym razem John oświadczy się Mariette Smiley29  Do wyboru daję tylko dwa, za to sprawdzone i dobrze współpracujące z FIRS'em sety kolejowe. Można też wskazać na inny set. Trochę ich jest - jeśli ktoś zna jakiś inny ciekawy i dostępny z poziomu gry, niech daje propozycje. Oczywiście jest też opcja pozostania przy PKP, choć chciałbym jednak was namówić, aby choć na jakiś czas zmienić go i pograć na czymś innym - zawsze będzie można do niego wrócić.
1. 2cc Trains in NML - Zdecydowanie najbardziej rozbudowany set kolejowy dostępny w grze, zawierający lokomotywy z całego świata (do wyboru wg kontynentów). Mój faworyt jeśli chodzi o set na mapę Europy i tam bym do najchętniej widział, ale równie dobrze mógłby być i tutaj.
2. North American Renewal Set + NARS Passengers mod - Równie ciekawy set koleji amerykańskiej. Dawniej to właśnie ten set panował na tym serwerze. Dosyć istotnym minusem setu są niestety nieco małe pojemności wagonów, co oznacza, że na szlakach będzie jeżdziło więcej składów, a to niestety oznacza, że szybciej będą siępojawiały lagi. Dodatek NARS Passengers mod zwiększa co prawda ładowności tych wagonów, ale tylko pasażerskich i pocztowych.
3. PKP - Wszyscy go znają i kochają, ale nawet w najlepszym związku warto zrobić sobie czasem przerwę...

H. Dodanie do gry samolotów (World Airlines Set).
Była już jakiś czas temu propozycja ich włączenia na mapie Polski, ale niestety nie przeszła. Chciałbym jednak ponowić próbę, bo naprawdę uważam, że nie byłoby w tym nic złego. Większość osób kojarzy ten środek transportu z banalnym wręcz zyskiem. To fakt, ale jedynie przy standardowym secie i ustawieniach. Ja chciałbym zaproponować takie, gdzie samoloty nie będą w żadnym wypadku pierwszym wyborem, gdyż po prostu będą zbyt drogie dla nowych graczy. Samoloty byłyby dla tych, którym udało się już rozwinąć firmę - byłyby niejako symbolem statusu firmy. Co do zysków... nie będą one nawet oczywiste, ale coś tam będzie można zarobić. Co do setu zdecydowanie najlepszy byłby tutaj World Airlines Set. Av8 niestety ma zbyt skromne zasięgi, aby był sens brać go pod uwagę, a o reszcie nie ma co mówić. Szczegóły ustawień podam jutro.
Nie ma głosu na "nie", dlatego aby zostały dodane do gry musi na nie zagłosować więcej niż połowa wszystkich głosujących w tej ankiecie (jest ona imienna)

I. Włączenie kosztów utrzymania infrastruktury oraz wyższy koszt budowy linii zelektryzowanej.
Właściwie to od początku gry na tym serwerze zastanawiało mnie jaki był sens dodawania NuTrack'a bez włączania kosztów utrzymania. No nie wiem, ale jak dla mnie to obecnie ten dodatek pełni trochę taką rolę eyecand'a. Może na początku trzeba zwracać uwagę na koszty budowy, ale później? ...wybiera się już tory wg koloru - które ładniejsze, a nie kosztów jak to chyba powinno byćSmile Moim zdaniem koszty utrzymania również powinny być liczone, nawet podwójnie. Co do podniesienia kosztów budowy linii zelektryzowanej, też uważam, że różnice między trakcjami powinny być większe, aby kolej spalinowa nie była wykorzystywana jedynie z sentymentu. Tak przynajmniej jest w przypadku setu PKP. Co do szczegółowych ustawień te będą zależały od wybranego setu kolei. Podobnie jak w przypadku samolotów, aby koszty zostały włączone więcej jak połowa głosujących musi się za nimi opowiedzieć. Opcje są dwie x1 czyli raczej niskie, ale dające się zauważyć i x2 czyli takie, przy których trzeba będzie już zacząć myślećWink
Juz kilka razy probowalem Wink Nigdy nie przeszlo

Pozatym nie ma opcji "nie chce zadnych zmian"
(20-07-2016, 13:27)Sander napisał(a): Pozatym nie ma opcji "nie chce zadnych zmian"
No niestety nie miałem już możliwości dodania kolejnej opcji do wyboru, a nie chciałem zakładać kolejnego wątku. Taka opcja, choć może nie tak całkiem wprost, ale jednak jest do wyboruSmile Jeśli ktoś by nie chciał zmian, wystarczy, że zagłosuje za obecnymi setami, czyli odda głos na Squid Ate Fish'a i PKP. Samoloty i koszty, tak jak napisałem, zostaną dodane tylko jeśli opowie się za nimi więcej niż połowa spośród osób głosujących.
Tylko nie wiem po co zmieniać set statków na redfish skoro często widzę na aktualnym secie że czasami gracze puszczają więcej niż potrzeba statków. Ja zazwyczaj puszczam tyle żeby tylko jeden statek był na łowisku.
(23-07-2016, 22:38)Tomasz333333 napisał(a): Tylko nie wiem po co zmieniać set statków na redfish skoro często widzę na aktualnym secie że czasami gracze puszczają więcej niż potrzeba statków. Ja zazwyczaj puszczam tyle żeby tylko jeden statek był na łowisku.

Dla takich graczy, jaki by nie wybrać set i tak będą puszczać dziesiątki statków bez sensu. Zmiana mogłaby być jednak istotna dla tych lepszych graczy, dla których większe ładowności mogłyby być bardziej przydatne i dzięki czemu oni nie musieliby wysyłać tylu statków na jedną linię.
Chyba już czas zamknąć i podsumować obie ankiety z propozycjami zmian dla serwera FIRS. A więc...
Propozycji było w sumie 8, które z powodu ograniczeń zostały rozdzielone na dwie osobne ankiety. Dla każdej z ankiet łączna liczba głosujących liczona jest osobno.

W pierwszej ankiecie głosowało łącznie 7 osób

Propozycja A: Wybór ekonomii FIRS'a, czyli rodzaju i ilości przedsiębiorstw oraz klimatu na jakim gra ma się rozgrywać.
1. Ekonomia Ekstremalna (klimat arktyczny z dodatkiem Open GFX+ Lanscape) 3 głosy
2. Ekonomia: W gorącym kraju (klimat tropikalny z dodatkiem Open GFX + Trees) 2 głosy
3. Ekonomia Ekstremalna (bez zmian) 1 głos
4. Ekonomia: W gorącym kraju (klimat umiarkowany) 1 głos
Wybrana została opcja z tym samym setem przedsiębiorstw co obecnie, ale z dodanym Open GFX+ Landscape, który dodaje m.in. śnieg w klimacie umiarkowanym. De facto, aby śnieg mógł się pojawić należy zmienić w ustawieniach klimat na arktyczny. Poza tym dobrze by było zmienić set budynków, ponieważ oryginalne nie współpracują najlepiej z tym dodatkiem. Nie zauważyłem tego wcześniej. W pliku z ustawieniami dodatków dodałem do listy Swedish Houses Set 1.1.2, który najlepiej pasuje do Open GFX'a. Polish Buildings w ogóle nie działa w tym klimacie, zaś pozostałe pokazują zżółkłą trawę z klimatu arktycznego zamiast zielonej z umiarkowanego.

Propozycja B: Wybór skryptu gry zmieniającego warunki rozwoju miast
1. Renewed City Growth 4 głosy
2. New World Disorder (testowo) 2 głosy
3. Pozostawieni gry bez skryptu 0 głosów
Jak już pisałem, okazało się, że wybrany skrypt nie najlepiej współgrał z nowym FIRS'em. Wprowadziłem w nim jednak niezbędne zmiany, więc wszystko powinno już działać jak należy. Jak co, można zachować oryginalne angielskie tłumaczenie - wystarczy usunąć z folderu lang plik polish.txt Używanie skryptu na serwerze nie wymaga jego pobrania przez graczy, więc bez problemu może być używana wersja zmodyfikowana.

Propozycja C: Zmniejszenie stawek za przewóz pasażerów i poczty
1. Dodanie Reduced Passengers Payment 6 głosów
2. Pozostawienie wysokich stawek za przewóz pasażerów i poczty 0 głosów

Propozycja D: Ograniczenie możliwości zmian terenu nieuczciwym graczom
1. Brak sprzeciwu wobec wprowadzenia ograniczeń lub głos za ich wprowadzeniem* 4 głosy
2. Przeciw ograniczeniom 3 głosy
Z uwagi na to, że te ograniczenia jednak bywają w jakimś tam stopniu upierdliwe nawet dla całkiem uczciwych graczy, a trzy osoby zagłosowały przeciwko, proponowałbym wprowadzenie ograniczeń w mniej restrykcyjnej formie niż wcześniej podałem. Nowe, luźniejsze ustawienia podałem niżej, można też sprawdzić ich działanie w przykładowym save'ie. Większość graczy raczej nawet tego nie zauważy (o ile nie będzie chciała robić przekopów przez Mount Everest'y), a ci mniej fair oraz płaskofile nie będą już mieli takiej swobody w niszczeniu mapy.

W drugiej z ankiet zagłosowało łącznie 9 osób

Propozycja F: Wybór setu ze statkami
1. redFISH 3 głosy
2. FISH 2 1 głos
2. Squid Ate Fish 1 głos
Ponieważ statki z tego setu mają znacznie większą ładowność, śmiało można zmniejszyć limit statków na firmę o połowę ze 100 na 50.

Propozycja G: Wybór setu kolejowego
1. PKP 6 głosów
2. 2cc Trains in NML 3 głosy
3. NARS 1 głos
4. Inny 0 głosów

Propozycja H: Dodanie samolotów do gry
1. Nie lub obojętne* 6 głosów
2. Tak 3 głosy

Propozycja I: Włączenie kosztów utrzymania infrastruktury
1. Tak (zwykły poziom) 6 głosów
2. Tak (wysoki poziom) 4 głosy
3. Nie lub obojętne* 2 głosy
Zdecydowana większość opowiedziała się za włączeniem kosztów. Głosy za wysokimi i raczej niskimi kosztami rozłożyły się dość równomiernie, dlatego w ustawieniach jakie są zapisane na dole oraz w przykładowym save'ie, są one efektem kompromisu. Wolne tory są wręcz bardzo tanie w budowie i utrzymaniu, szybkie zaś, zwłaszcza te najszybsze, bardzo drogie, ale wciąż opłacalne. Lokomotywy ogólnie są trochę droższe w utrzymaniu. W szczególności droższe jest utrzymanie tych z napędem spalinowym oraz parowozów, ale... za to wyraźnie niższe są koszty utrzymania torowisk pozbawionych trakcji. Także wybór lokomotyw oraz torów nie będzie już wyłącznie kwestią ładności malowaniaWink

*Nie miałem już możliwości dodania alternatywnej odpowiedzi, dlatego brak głosu za daną propozycją należy odczytywać jako głos na "Nie" ewentualnie jako brak zdania. Wyjątek stanowi propozycja ograniczenia możliwości zmian terenu, którą celowo dałem na odwrót, z tego względu, że i tak większość graczy na serwerze, z którymi rozmawiałem była za taką opcją, a nie każdy jest użytkownikiem tego forum, czyli jest to w tym przypadku takie pytanie o to, czy ktoś spośród większości, która jest za, nie chce tej zmiany.

Nowe, mniej restrykcyjne ograniczenia terraformacji:
terraform_per_64k_frames = 50000
terraform_frame_burst = 30
clear_per_64k_frames = 50000
clear_frame_burst = 100
tree_per_64k_frames = 4194304
tree_frame_burst = 4096

Schemat dodatków dla pliku konfiguracyjnego:
[preset-PL [FIRS]]
F1250006|DC6647BEBC53808B2D09D444F0E233E0|firs_2-2.1.3\firs.grf = 4 0 2 0 0 0 16 150 80 300
54440103|87A22193371A7E04279130835E21ACF2|polish_pkp_set_2.0-2.0.11\pkp-set-2.0.11.grf = 3 0 0
52571203|7CE88A25DDB058C1BE577B88D049B274|egrvts2-188\egrvts2.grf = 0 63 3 0
1560B248|76BE5A3BA8C66817C14CFA05177D20D9|redfish-0.4\redfish.grf = 1 1 0
4A430002|93EAC5F5396584B92D4C5F0AAAF3F6C5|industrial_stations_renewal-1.0.2\indstatr.grf =
48530101|EC17E22A38C037D156BD22A96F4A8523|reduced_passenger_payment.1.0\reducedpassengerpayment.grf = 1
4F472B34|136D889FDAEAA3491F8320248A04425C|opengfx_landscape-1.1.2\ogfx-landscape.grf = 13 1 12 25 5 0
41533031|B21E7D6ADD69B1C07643939764FB4878|swedish_houses-1.1.2\swehouses.grf = 0 1 1
4D470305|2E96B9AB2BEA686BFF94961AD433A701|basecosts-5.0\basecosts.grf = 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 14 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 9 9 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8
444A5401|B9E9E16F258B32DC91E8BABEF037AFA7|nutracks-r247\nutracks.grf = 1 2 5 1975 0 0 60 91 121 180 230 56 130 37 30 25 60 9 20

Przykładowy save z nowymi ustawieniami serwera:

.sav   [FIRS2] + RCG PL, 1 sty 1918.sav (Rozmiar: 703.32 KB / Pobrań: 29)

Skrypt RCG z modyfikacjami na potrzeby serwera:
http://openttd-polska.pl/attachment.php?aid=844
W ustawieniach skryptu należy wybrać set przedsiębiorstw FIRS: firs economy, zaś w ustawieniach trudności wpisać 80.

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości