Ankieta: Czy chcesz ograniczenia liczby dostępnych jednostek (100/50/50) jak w poście celem poprawy płynności gry?
Ankieta jest zamknięta.
TAK
71.43%
10 71.43%
NIE
28.57%
4 28.57%
Razem 14 głosów 100%
*) odpowiedź wybrana przez Ciebie [Wyniki ankiety]

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Mapa Polski] - ograniczenie liczby dostępnych pociągów/pojazdów/statków
Się wtronceWink Apropo wydajność serwera, niestety, ale najskuteczniejszym rozwiązaniem byłaby zrzutka na nową, wydajniejszą maszynę, bo to najprawdopodobniej w niej leży cały problem. Widać to chociażby po tym jak działają serwery reddit'a. Tam dopiero przy około 600 pociągach, 300 samochodach i 100 statkach u mnie zaczynały się nieśmiało pojawiać problemy z płynnością gry. Natomiast na forumowych niekiedy przy 100 składach już zaczynały pojawiać się lagi. Pytanie ile takowa maszyna (albo przynajmniej wydajniejszy procesor?) by kosztowała, no i... czy ktoś (poza mną) byłby chętny się dorzucić?Big Grin
Co do samego wpływu różnych środków transportu na obciążenie serwera, wspomnę, że każdy wagon pociągu ma podobny albo nawet taki sam wpływ na wydajność gry jak jeden samochód (jednoczłonowy), co oznacza że jeden skład o maksymalnej długości będzie obciążał grę podobnie jak 12-20 ciężarówek... Tak więc Tocznet, odpuść sobie z tym limitem pojazdów drogowychSmile Tym bardziej, że są gracze, którzy zamiast dworców wolą budować autostrady.
Osobiście byłbym skłonny zaakceptować limit na poziomie 100/200/20/0. Może i mało, ale przynajmniej gra nie stanie się wtedy "własnością" jednego gracza.

Btw. Rodzaj używanej sygnalizacji na szlakach nie wpływa w żadnym stopniu na płynność gry.
(11-07-2016, 23:01)LaChupacabra napisał(a): Co do samego wpływu różnych środków transportu na obciążenie serwera, wspomnę, że każdy wagon pociągu ma podobny albo nawet taki sam wpływ na wydajność gry jak jeden samochód (jednoczłonowy), co oznacza że jeden skład o maksymalnej długości będzie obciążał grę podobnie jak 12-20 ciężarówek...

Wątpię. Raczej najwięcej czasu procesora jest zjadane przez pathfindera, czyli różnica wydajności między pociągiem z jednym a kilkudziesięcioma wagonami jest niezauważalna.

I jeszcze trzeba pamiętać że aktualizacja 1.6.1 mocno zwiększyła wydajność na serwerach.
(13-07-2016, 16:38)Milek7 napisał(a): ...czyli różnica wydajności między pociągiem z jednym a kilkudziesięcioma wagonami jest niezauważalna.

Oj, i tu się bardzo myliszSmile Ja nie snuję przypuszczeń, ale przytaczam fakty. Smiley23  Niestety, ale najprawdopodobniej pathfinder wyznacza trasę nie dla całego pociągu, lecz dla każdego poruszającego się elementu, bo różnice jakie powstają, gdy po mapie jeździ 1000 krótkich a 1000 długich składów są aż nadto widoczne.

Dla tych, którzy muszą zobaczyć aby uwierzyć, zamieszczam dwa save'y z tą samą mapą.
W pierwszym save'ie jeździ 600 długich na 9,5 pola, trzynastoczłonowych składów - na niej u mnie obciążenie procesora jest już znaczne, przez co rok nawet w trybie przyśpieszonym trwa 37 minut, czyli 3 razy dłużej niż powinien. W grze online lagi byłyby niemal pewne.

.sav   Test wydojności (pociągi-dł), 600.sav (Rozmiar: 216.55 KB / Pobrań: 24)

W drugim jeździ za to 1500 krótkich na 1,4 pola, dwuczłonowych składów - tutaj, pomimo niemal trzykrotnie większej ilości pociągów, nadal mogę nieznacznie przyśpieszyć grę do ok.10 minut/rok.

.sav   Test wydojności (pociągi-kr), 1500.sav (Rozmiar: 149.09 KB / Pobrań: 21)

A tak przy okazji zapytam, Milek, dałbyś radę skompilować jakąś łatkę z tymi kodami warunkującymi usuwanie firm z serwerów, aby można było ją użyć? Szkoda, aby bezczynnie leżały i się marnowały, a byłyby bardzo przydatne. Zwłaszcza na mapie Polski czy Europy, gdzie autousuwanie jest taką samą koniecznością co niestety bardzo często wkurzającym idiotyzmem. Tą mapę stworzyłem właśnie by sprawdzić jakie wartości potrzebne by były do tych warunków. Jakbyś coś zaczął kleić, daj znać, bo te wartości przydałoby się jeszcze raz zweryfikować.
U mnie 30% cpu na krótkich i 40% cpu na długich. Ekstrapolując ilość długich pociągów, wychodzi 40%/600*1500=100%
Czyli 3.3x spadku wydajności przy 6.5x wzroście ilości członów. Przyznam że dużo więcej niż się spodziewałem, ale nadal 2x szybciej niż przy założeniu że wydajność jest odwrotnie proporcjonalna w stosunku do ilości członów.
Czyli wychodzi że rdzeń starego athlona ii 630 wystarcza na 1500 13-członowych składów Tongue
Oczywiście pamiętaj że porównywanie wydajności samego serwera to zupełnie co innego niż całego graficznego klienta - próba podłączenia na tej samej maszynie do tego serwera kończy się komunikatem "Twój komputer jest zbyt wolny by nadążyć za serwerem".
Ta podstawowa wersja łatki jest zrobiona, jak ktoś ma serwer to raczej wie jak to użyć.
Nad tą bardziej rozbudowaną co opisałeś zastanowię się później, ale narazie mam dużo roboty.
Co do autousuwania - najchętniej to bym po prostu zwiększył ilość możliwych firm i po problemie, tylko ktoś robiąc openttd był tak genialny żeby numer firmy trzymać w 4 bitowej zmiennej, a teraz trzeba dużo roboty żeby to odkręcić.
Kod:
MAX_COMPANIES   = 0x0F, ///< Maximum number of companies
typedef Pool<Company, CompanyID, 1, MAX_COMPANIES> CompanyPool;
16 czy tam 15 mozliwych firm jest juz na stale wkomponowane w kod gry.
(16-07-2016, 17:14)shoter napisał(a):
Kod:
MAX_COMPANIES   = 0x0F, ///< Maximum number of companies
typedef Pool<Company, CompanyID, 1, MAX_COMPANIES> CompanyPool;
16 czy tam 15 mozliwych firm jest juz na stale wkomponowane w kod gry.

Chyba że się go zmieni :>
[Obrazek: zLLnvCn.png]
Owszem, ale wtedy będzie dużo niebieskich firm (przynajmniej na screenie) - po prostu brakuje kolorów. A wtedy sypią się pytania typu "kogo to jest".
Pogrzebałem trochę w kodzie, jest prościej niż myślałem. W najbliższym czasie zrobię pacza pozwalajacego na 249 firm. Big Grin
(17-07-2016, 00:08)Milek7 napisał(a): Pogrzebałem trochę w kodzie, jest prościej niż myślałem. W najbliższym czasie zrobię pacza pozwalajacego na 249 firm. Big Grin

Ok, fajnie, ale... powiedz jak chcesz dla tych 249 firm wydobyć 1245 niepowtarzalnych kolorów z ośmiobitowej grafiki?? Smiley29
A tak poza tym, aby patch'ka miała sens, powinna dotyczyć wyłącznie strony serwera, albo ewentualnie i chyba najlepiej, aby została wdrożona przez devisów do oficjalnej wersji gry.
No i też, mimo wszystko, nawet gdyby mogło być np. 30 firm, autousuwanie będzie nadal potrzebne (płynność gry, firmy-widma), a więc modyfikacja dla tej funkcji również. 
Co do kolorów, dla kilku dodatkowych firm można by je było wziąć np. z dodatku new cc set.grf
Tylko przydałoby się rodzielić to do innego wątku bo zaczyna już być offtopem.

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości