Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Mapa Europy] Nowy serwer - dyskusja
(05-01-2016, 01:11)LaChupacabra napisał(a): Np. te screeny co widać pochodzą z Google Earth. Ktoś już pisał o tym, że można z programu za pomocą nakładki ściągnąć właśnie mapę wysokości. Nawet kiedyś próbowałem to zrobić - bez powodzenia.

Ta nakładka to właśnie dane SRTM, ale zaznaczone nie na płaszczyźnie tylko na sferze - dla "wygody" Smile Mapę Polski robiłem właśnie z pomocą Google Earth i wyszło na to, że było z tym więcej zabawy niż z tamtą stroną, bo w Google Earth i tak po kliknięciu w dany obszar kopiowany był link do pobrania tych samych danych Smile

(05-01-2016, 01:11)LaChupacabra napisał(a): Ale wracając do mapy, wrzuciłem ją do gry i powiem, że trzeba by było troszkę nad nią popracować. Oryginalnie jest dość chropowata, tak jak mapa Polski. Ale to w sumie jej wygładzenie nie powinno być dużym problemem. Jeśli nie znajdzie się żadna lepsza alternatywa zajmę się adaptacją tejSmile

Wyżej wrzuciłem do pobrania scenariusz z lekko wygładzonym terenem. Oczywiście każdą mapę wysokości trzeba nieco poprawić - np. dorysować Półwysep Helski itp.

Edycja: po zaimportowaniu trzeba też sprawdzić które miasta się nie postawiły i odpowiednio nanieść poprawki.
Jakoś nie zauważyłem wcześniej tego scenariuszaSmile Rzeczywiście, no i tak wygląda już lepiej. W tych moich propozycjach dotyczących mapy Polski chciałem też przy okazji wygładzić nieco teren, ale tego chyba nie dałoby się zrobić bez ponownego stawiania miast i ich kalibracji.
No i właśnie z tą ostatnią będzie trochę pracy na nowym scenariuszu (np. Bydgoszcz 1200 mieszkańców, Toruń 120, wiele miast powstało jako martwe napisy). Ale i tak pracy będzie nieporównywalnie mniej niż bez tych narzędzi Zapkiego. Genialne!Thumbsupsmileyanim
Wyglada spoko Smile od technicznej strony jaka rozdzielczość ma byc mapy ? 4k x 4k ?
(05-01-2016, 09:01)Sander napisał(a): Wyglada spoko Smile od technicznej strony jaka rozdzielczość ma byc mapy ? 4k x 4k ?
4x4 na serwerze? To już chyba lepiej od razu popełnić sepuku.Smiley29
W ciągu roku gry zdążyłbyś zrobić to kilka razyWink

Scenariusz i mapa wysokości jest obecnie w rozmiarze 2x2. Jak chcesz mapę 4x4 dla własnego użytku, możesz pobrać obraz, do którego link dał pAter. Będziesz go tylko musiał przyciąć z którejś strony.

Co do rozmiaru mapy na serwerze najlepszym byłby raczej 1x1.
Na serwer najlepiej 1x1, ale mozna sprawdzić jak będa się spisywały oba warianty. Jedno jest pewne - dla mapt 2x2 trzeba wyłączyć zepsucia i serwisowanie pojazdów, aby odciążyć algorytm wyliczania tras.
(05-01-2016, 16:25)Mouse napisał(a): Na serwer najlepiej 1x1, ale mozna sprawdzić jak będa się spisywały oba warianty.
A kto zrobi drugi wariant? Ktoś chętny? No raczej mucha nie siadaWink

To jaka jest płynność gry na dużych mapach widać już choćby po serwerze Firs i to przy zaledwie kilku graczach. Tak więc nie bardzo widzę sens w poświęcaniu kilkunastu, czy nawet kilkudziesięciu godzin na tworzenie scenariusza, który najprawdopodobniej okaże się niegrywalny.
Scenariusz który wstawił pAter jest 2048x2048 i ja bym był za zostawieniem takiej wielkości bo inaczej zrobi się ciasno, jednocześnie aby zaoszczędzić trochę zasobów serwera mape na FIRS zmniejszył bym na 1024x1024. Jestesmy na etapie odpalania serwera na innej maszynie aby sprawdzic czy to kwestia wydajności naszej maszyny czy jakiś inny problem.

BTW... pAter, czemu ta mapa nie ma rzek ?
Serwer testowy EU został uruchomiony na innej maszynie. Zapraszamy do testów pod kątem wydajności.
(04-01-2016, 16:28)LaChupacabra napisał(a): pAter jakbyś mógł zrobić większy wycinek Europy byłoby super. Chodzi o to, aby można był wybrać jaki obszar dokładnie miałaby ukazywać. Czy ma być cała Europa jak na mapie ttdistas.es czy jakiś jej ucięty ale bardziej szczegółowy fragment jak na mapie qk. No i czy widok ma być obrócony jak na Twojej mapie Polski, czy bardziej "naturalny" jak na mapie Myfineshrine. Moim zdaniem najlepsze byłoby takie ujęcie Europy jakie jest na jednym z dwóch pierwszych linków jakie dałem wyżej.
No i oczywiście lepiej, aby bitmapa była większa niż mniejsza. Przed dodaniem miast już na gotowo przydałoby się nieco wygładzić powierzchnie aby nie była tak chropowata jak na mapie Polski, no i oczywiście dodać rzeki i jeziora.

Niżej daje trzy przykłady jak ja bym to widział.

[Obrazek: 331Mapa_Europy_ca_a.png]

[Obrazek: 576Mapa_Europy_bardziej_s.png]

[Obrazek: 325Mapa_Europy_naturalny_.png]

Co do wielkości mapy. Też bym się skłaniał ku rozmiarowi 1x1. Również ze względu na płynność gry. Nie chodzi tu wyłącznie o wielkość pliku do pobrania, ale o fakt, że sama właśnie powierzchnia mapy obciąża procesor i to dość znacznie. To z kolei prowadzi do problemów z synchronizacją (każdy ma inny sprzęt; wielordzeniowość procesora nie ma znaczenia dla ottd - i tak używa tylko jednego), co dalej objawia się lagami. U mnie, pomimo wielu godzin gry, musiałem powiększać wykres zużycia danych, aby w ogóle zobaczyć ile to transferu mi ottd zużywa. Efekt większej mapy 2x2 jest mniej więcej taki jakby na małą mapę 1x1 już na starcie wpuścić ok.100-150 pociągów. Piszę to z własnych obserwacji. Na mapie Polski znaczne problemy z lagami zwykle zaczynają się przy 400-500 pociągach i równie sporej ilości samochodów. Na Firsie z dużą mapą, pomimo zwykle mniejszej ilości graczy, problemy te zaczynają się wyraźnie wcześniej, już przy ok.300 pociągach.

Moim zdaniem najlepszą opcją jest mapa druga. W opcji pierwszej i trzeciej w zasięgu mapy jest cała Skandynawia. Te tereny są raczej puste, niewiele tam miast, szczególnie w części północnej. To sprawa pierwsza.

Idąc dalej, problemem drugim jest sposób budowania linii kolejowych na mapie pierwszej i trzeciej. Budowanie torowisk poziomych jest niezbyt wygodne i bardziej kosztowne, a będzie koniecznością, jeśli wybrana zostanie mapa pierwsza albo trzecia. Używa się tej opcji, kiedy to konieczne, np. przy budowie łuków.
Znacznie wygodniejsze jest budowanie torowisk na skos.

Sprawa trzecia. Przyjmujemy, że interesuje nas kontynentalna Europa, czy również wyspy i morza? Od tego zależy idea Mapy Europy i możliwe koncepcje transportu. Wybieramy lądowy i rzeczny, czy również lotniczy i morski?
Pytania dotyczą przede wszystkim pierwszej proponowanej opcji. Tam mamy również Islandię.
(06-01-2016, 15:08)showman napisał(a): BTW... pAter, czemu ta mapa nie ma rzek ?

Wrzuciłem na szybko wersję mapy jedynie z miastami, bo obecnie pracuję nad swoją mapą Polski - nie chcę się zajmować Europą, bo nie mam na to czasu. Rzeki można wygenerować za pomocą tego patcha: https://www.tt-forums.net/viewtopic.php?f=33&t=71970 lub narysować sobie w GIMPie i zaimportować za pomocą narzędzi @McZapkie: http://ade.se/ttd/scenario-import-tool/ + http://openttd-polska.pl/Temat-Inne-Narz...istych-map
(06-01-2016, 15:12)Mouse napisał(a): Serwer testowy EU został uruchomiony na innej maszynie. Zapraszamy do testów pod kątem wydajności.
Chyba udało mi się skraszować serwerBig Grin Ale przyznam, że różnica była bardzo na plus. Wszystko chodziło płynnie. Jeśli nowy scenariusz 2x2 chodziłby tak samo, byłoby super.Smile Jak zauważyłem na drugim serwerze reddit'a newGRFy raczej nie mają aż takiego wielkiego - o ile w ogóle - wpływu na wydajność.

Ten obecny scenariusz woła o pomstę do nieba! Z tymi drogami to jakiś absurd. Można wrzucić na zastępstwo zmodyfikowany nieco scenariusz Myfineshrin'a (tam nie ma tych problemów, ale wymaga skryptu), albo wrzucić już scenariusz na mapie pAtera - można by było przetestować jak by się sprawdzały różne dodatki, czy mają wpływ i ewentualnie jaki.
Jak sięuda to dzisiaj podmienię scenariusz na pAter'a.
Jakie jest IP do tego serwera?
185.25.151.29:3984
Serwer jest na liście serwerów w kliencie.
"Serwer Wyłączony"...
Już powinien być online.
Chłopaki , nie dałoby się zmniejszyć ilości (zagęszczenia) tego przemysłu ??
Bo teraz to po prostu jest "zalew przedsiębiorstw". Często przedsiębiorstwa tego samego typu (tartaki, huty) wygenerowały się od siebie w odległości po 5-6 kratek !! No bez sensu . Raz zupełnie to nie zachęca do jakiegokolwiek myślenia , dwa normalnie nawet przeszkadza przy budowaniu dłuższych szlaków kolejowych, a trzy może nawet powodować zbędne obciążenie serwera ... więc ogólnie całościowo takie naćpanie przemysłu zabija radochę z gry ...
Wielkość miast jest OK, tu nic nie ruszać ...
Chciałbym powrócić do tematu serwera EU, ponieważ nie wiem, czy opłaca się go rozwijać, czy po prostu przekształcić na standard.
Dysponuje ktoś mapą europy 1024x1024 BEZ NewGRF? Interesuje nas mapa typu "uniwersalna" - w każdej chwili mozna dorzucić NewGRF i nie trzeba kombinować.
(24-02-2016, 15:54)Mouse napisał(a): Dysponuje ktoś mapą europy 1024x1024 BEZ NewGRF? Interesuje nas mapa typu "uniwersalna" - w każdej chwili mozna dorzucić NewGRF i nie trzeba kombinować.

1024x1024 chyba za mała, ale trzymaj: https://www.dropbox.com/s/41bsjx432yyaus...k.scn?dl=0
Jest to mapa stworzona na podstawie tej, którą wcześniej udostępniłem 2048x2048. Oczywiście bez przedsiębiorstw i bez żadnych dodatków.

PS. Miasta trzeba poprawić, bo zaimportowałem listę, którą to wygenerowałem automatycznie na http://ade.se/ttd/scenario-import-tool/ (i przez to np. Londyn jest w grze podzielony na 2 miasta).
Dzieki!

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości