Ocena wątku:
  • 3 głosów - średnia: 4.67
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kolej Wired
Przedstawiam moje nowe dzieło - wired.grf.
Z koleją ma to o tyle wspólnego, że towarzyszy jej od prawie samego początku,
a w grze wykorzystuję mechanizmy kolejowe aby to stworzyć.
Chodzi o słupy telegraficzne, które są po prostu specjalnego rodzaju niewidzialnym torem z trakcją udająca przewody telekomunikacyjne, sygnalizatory stylizowane są na telegraf optyczny (kształtowe) lub skrzynki przekaźnikowe (świetlne).

Są dwie przyczyny, dla których powstał ten grf.

1. sterowanie sygnałami.

2. przesyłanie (e)maili.

Ad1. Sterowanie sygnałami potrzebne jest w wielu przypadkach, np. gdy włączamy pociągi towarowe w linie pasażerską, i chcemy by pasażerskie miały priorytet, przykłady tu:
https://wiki.openttd.org/Priority_Merge
Robi się to budując dodatkowe 'ślepe' tory, ale wygląda to brzydko i kosztuje, a słupy telegraficzne wyglądają lepiej i są tańsze.
Do prostego sterowania wystarczy odpowiednio podłączony kawałek pustego toru, to jeden z przykładów: pociąg ładowny jadący z zachodu wymusza pierwszeństwo na pociągach próżnych jadących ze wschodu -
[Obrazek: singletrack-priority-wired1.png] (most niestety brzydki, lepiej stosować tunele).

Bardziej zaawansowane sterowanie wymaga dodatkowych pojazdów.
Jest coś takiego jak 'logic train':
https://wiki.openttdcoop.org/Logic ale jeździ po maglewie i nie pasuje wyglądem do setu PKP Smile
Wired dostarcza pojazdu symbolizowanego słuchawką telefoniczną (można też ją zrobić niewidzialną), nic ona nie przewozi ale nie ma kosztów utrzymania i nie degraduje się.
Oto jeden z przykładów: pociągi ekspresowe wysyłają powiadomienie telefoniczne (train 22) na następną stację, blokując wyjazd towarowym, dzięki czemu towarowe mogą być wyprzedzone:
[Obrazek: signalblock_reserve_in_advance.png]
Oczywiście podobny efekt można uzyskać budując zwykły tor i puszczając tam jakiś pusty pociąg, ale koszty budowy i utrzymania linii telefonicznej są znacznie mniejsze, a sygnał blokowy (logic train) nie zużywa pieniędzy i siebie (nie trzeba zjeżdżać do warsztatu).

Ad.2. Dodatkową funkcją linii telekomunikacyjnej, którą można opcjonalnie włączyć, jest przesyłanie poczty na odległość z dużą prędkością.
Służą do tego takie nośniki jak Telegraf (1 MAIL), Telex (2), 10BaseT i 100BaseT Ethernet.
Koszty Telegrafu i Telexu są tak ustawione, że w zasadzie niemożliwy jest sensowny zarobek na nich samych, ale pomagają one innym pojazdom dzięki zwiększeniu oceny stacji:
[Obrazek: telegraph-rating.png] (linia telegraficzna równoległa do torów, porównaj ocenę dla pasażerów i poczty).
Konkurencyjne dla pociągów są dopiero nośniki Ethernet, pozwalają na zmniejszenie lub nawet wyeliminowanie wagonów pocztowych.

Wersja 0.3 dodatku dostępna online.
Warto by dodać na Firsa ten GRF.
Naprawde ciekawy pomysł. Trzeba by to przetestować Smile
Bardzo fajnie wyglada i widze w tym ogromny potencjal jesli chodzi o sterowanie pociagami, priorytety, ale nie do końca ogarniam stosowanie tego. Jesli mielibyscie jakies ciekawe konstrukcje z wykorzystaniem tego, byłbym wdzieczny jakbyscie sie podzielili Smile

Tu np. korzystanie z krotkiego fragmentu toru dwukierunkowego, pociagi jadace z gory maja pierwszenstwo wzgledem tych wyjezdzajacych ze stacji.

[Obrazek: XJbxW6e.jpg]
Witam. Choć znam to forum (tak jak i samą grę) od jakiegoś roku i dość często tu zaglądam, i nie jeden temat był dość intrygujący, to jakoś nie było we mnie wystarczająco dużo... determinacji? http://openttd-polska.pl/images/smilies/pack_2/99.gif by zdobyć się na ten niewyobrażalny trud logowania i coś tam nabazgrolić. Z czasem, jednak coraz bardziej mnie korciło, no a gdy zobaczyłem ten topik, coś we mnie pękło i już nie wytrzymałem http://openttd-polska.pl/images/smilies/pack_2/26.gif Wired.grf to jest po prostu coś co już od dawna chodziło mi po głowie. Niestety jedynie w formie idei i różnych założeń, a to ze względu na totalny analfabetyzm jeśli chodzi o programowanie http://openttd-polska.pl/images/smilies/...smiley.gif Wydawało mi się, że to byłby zbyt niszowy projekt, by ktoś się na poważnie tym zainteresował. A jednak. Dobra robota Zapkie. Wygląda to naprawdę nieźle. Sam bardzo często budując swoje magistrale używałem dodatkowych torów, których wyłącznym zadaniem było kontrolowanie ruchu. Nie stosowałem tego jednak nigdy dla wyznaczania pierwszeństwa na pojedynczych dwukierunkowych torach. W przypadku moich konstrukcji celem zawsze było i jest maksymalne upłynnienie i wykorzystanie do granic możliwości przepustowości torów. Dla przykładu jakiś czas temu wziąłem na warsztat jeden z opublikowanych tutaj save'ów, gdzie autor zastanawiał się co można zrobić by usprawnić ruch. Prym na owym save'ie wiodła 6-cio torowa magistrala, całkiem ruchliwa. W bardzo wielu miejscach dochodziło jednak do zajeżdżania sobie drogi przez pociągi. Co więc zrobiłem? A no zwężyłem ową magistralę do 2 torów i dołożyłem odpowiednie okablowanie. Efekt? Semafory w odstępach co 1 kratkę nie były już żadnym marnotrawstwem... one stały się koniecznością! Pociągi jeździły w odstępach 2-3 kratek i nie było to dziełem żadnego przypadku. Tak właśnie może działać Wired.
Cdn.
Ps. Następnym razem pokażę kilka przykładów jak można wykorzystać potencjał kabli http://openttd-polska.pl/images/smilies/...iley16.gif Mam też parę zastrzeżeń i sugestii, ale o tym już nie dziś.
Ps2. Seriously, zasłoniłeś strzałkami i napisami semafory, a ich odpowiedni dobór jest kluczowy dla właściwego działania takich rozwiązań.
Cieszę się, że dodatek jest funkcjonalny. Chętnie obejrzę jakieś przykłady sterowania.
Na razie testuję drugą część, czyli przesyłanie (e)maili.
Zgodnie z założeniami, telegraf/telex same nie są w stanie obsłużyć ruchu nawet przy dwutorowej magistrali,
ale wspomagają pociągi.
Po wprowadzeniu 100BaseT można zredukować ilość wagonów pocztowych, a jeśli się dodatkowo użyje równolegle ciężarówek z polroad, zupełnie je zlikwidować na niektórych relacjach.

Na bananach jest wersja 0.4 z poprawioną grafiką sygnalizatorów (aby były czytelniejsze), dodany lekki ślad wzdłuż słupów,
oraz zamaskowane tory na mostach.
Ja bym jeszcze zrobił tak żeby pod tą linią można było drogi prowadzić Smile
Nie da się. Tak naprawdę to są tory. Można by zrobić przejazdy, ale to byłoby zabójcze dla samochodów, dlatego są zablokowane.
Na terenie miasta wpuszczam w tunel.
(18-07-2015, 19:28)DzikiJeż napisał(a): Ja bym jeszcze zrobił tak żeby pod tą linią można było drogi prowadzić Smile

Zawsze mozna polozyc Wired obok drogi.
Ogolnie to przydaloby sie spolszczyc te GRF-y, a szczegolnie Polroad.
Aktualnie wired dziedziczy właściwości po pociągach, nie myślałeś żeby dziedziczyć po pojazdach?
Nie ma w ogóle takiej opcji w openttd dla dróg (tzn nie da się robić specjalnego typu dróg, tory się da).
Można podmienić grafikę, ale dla wszystkich dróg naraz.
Gdyby ktoś to zaimplementował, to dawno byłyby fiuczery takie jak prąd elektryczny itp.

Ponadto Wired służy głównie do kontroli sygnalizacji (przesyłanie poczty to dodatkowy bajer), więc i tak musi być torem.
Rozumiem, możesz zatem w którejś tam wersji dać specjalny most bez limitu prędkości - nie rozumiem czemu produkt w rurociągu miałby zwalniać ze względu na drewniany most Wink
Z mostami jest ten problem, że są one wspólne dla wszystkich rodzajów 'trakcji' - torów, dróg, rur, itp.
Zrobiłem newgrf 'betabridges', gdzie między innymi pojawia się most na 4000km/h, ale dopiero po 2000 roku.
Można dodawać newgrf do istniejącgo save'a? Takie pytanie nie ma miejscu trochę
@xZeref można, ale jest to ryzykowane i nie zalecane.
A co może się stać jeśli jest ryzykowne? Nie można spróbować na kopii zapasowej? Chciałbym dodać bo mam save'a na którym gram 2 miesiące a nie chcę za bardzo zaczynać od nowa wszystkiego robić.
Jak tam wired używam jak drutów elektrycznych haha XD
Cytat:
(18-08-2015, 10:22)xZeref napisał(a): A co może się stać jeśli jest ryzykowne? Nie można spróbować na kopii zapasowej? Chciałbym dodać bo mam save'a na którym gram 2 miesiące a nie chcę za bardzo zaczynać od nowa wszystkiego robić.

Probuj, najwyzej wyskoczy blad to zaladujesz gre od nowa i po sprawie Tongue Mi wired z niczym nie kolidował.
Wersja 0.7 dostępna na bananach.
Jest nowy typ taniego toru: droga gruntowa/nieużywane torowisko, można stosować zarówno do przesyłania sygnałów jak druty (jeśli jest potrzeba dwóch równoległych linii sygnałowych a brzydko wyglądają wielokrotne druty), jak również do projektowania nowej linii lub częściowego rozebrania chwilowo niepotrzebnej.

Po tej drodze może się poruszać pojazd- traktor. Traktor luzem może być używany jako 'logic train' (w przypadku gdy potrzebujemy opóźnienia przesyłanego sygnału.
Tu jest przykład:
[Obrazek: wired-depopass.jpg] gdzie traktor porusza się tam i z powrotem, ale gdy do lokomotywowni wjeżdża pociąg pasażerski, to traktor jest kierowany na boczną nitkę, blokując wyjazd towarowym (przez ten czas pasażerski ma czas wjechać i wyjechać z depo).

Ponadto do traktora można doczepić przyczepy, jakby ktoś chciał używać 'komercyjne'.

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości