Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kolej Polish PKP Infrastructure Set
Polish PKP Set powoli zmierza ku końcowi, dlatego myślę nad jakimś nowym setem uzupełniającym, który zapewniałby jakieś dodatki charakterystyczne dla polskich klimatów (PKP i nie tylko).
Na razie szukam pomysłów i w tym celu założyłem ten wątek.

W ramach niezobowiązujących próbek stworzyłem roboczy szkic wieży ciśnień. Budynek ten jest elementem krajobrazu i jako taki nie wpływa w żaden sposób na grę. Jednak po skończeniu powinien wyglądać... klimatycznie. Wink

[Obrazek: 379Infrastructures.png]
Fajnie fajnie, czy drogi dziurawe jakieś w planach będą? Smile
Skoro można to zrobić nie jako stację to chętnie bym widział... Magazyny itp dla urozmaicenia drogowych stacji ładunkowych. Nigdzie czegoś takiego nie spotkałem a brakuje mi tego.
Oraz nieprzejezdne przez pociągi tory boczne, zarośnięte może z jakimiś starymi, odstawionymi na wieki wagonami lub parowozy-pomniki Smile
Nieużywane tory zarastają i spada ich wydajność?
Rysh, to już jest, ale dziurawe drogi, polskie przystanki i terminale ciężarówek... good idea. Smile
Parę słów wyjasnienia, żeby nie odlecieć na orbitę... Smiley2 :
Zalecenia twórców OTTD są takie, żeby w jednym GRFie nie mieszać różnych typów dodatków. Czyli przykładowo set pociągów nie powinien zawierać definicji nowych torów, ani np. budynków. Bo jeśli ktoś będzie chciał równocześnie użyć innego setu budynków lub torów, to sety zaczną się gryźć...
Do tego dochodzi jeszcze sprawa techniczna - budynki i pociągi można tworzyć przy użyciu NML, natomiast stacje tylko w NFO. W związku z tym nie ma nawet technicznej możliwości pomieszania tych rodzajów dodatków w jednym secie.

Jeszcze inna sprawa, że takie dodatki jak terminale, magazyny, budynki dworcowe można zrobić na różne sposoby - albo jako elementy stacji albo jako elementy krajobrazu. Elementy krajobrazu są mniej wymagające - można je stawiać gdziekolwiek, jak drzewa. Nie mają żadnego wpływu na grę. Natomiast dodatki zrobione jako stacje będą już elementami aktywnymi - ich postawienie będzie wiązać się z utworzeniem nowej stacji (nowa etykieta) lub rozszerzeniem zasięgu już istniejącej stacji. Ponadto stacje mogą przyjmować pojazdy, natomiast obiekty krajobrazu są całkowicie "niedrożne".

Poniżej zebrałem listę dotychczasowych propozycji oraz możliwy sposób ich realizacji:

- zarastające tory (alternatywny set torów)
- wieże ciśnień, nastawnie (elementy krajobrazu)
- parowozy-pomniki (elementy krajobrazu)
- budynki dworcowe (stacje / elementy krajobrazu)
- magazyny, terminale (stacje / elementy krajobrazu)
- przystanki (stacje)
(08-07-2013, 10:03)TadeuszD napisał(a): Poniżej zebrałem listę dotychczasowych propozycji oraz możliwy sposób ich realizacji:

- zarastające tory (alternatywny set torów)
- wieże ciśnień, nastawnie (elementy krajobrazu)
- parowozy-pomniki (elementy krajobrazu)
- budynki dworcowe (stacje / elementy krajobrazu)
- magazyny, terminale (stacje / elementy krajobrazu)
- przystanki (stacje)

Ja bym to zrobił tak:
- Wieże ciśnień, nastawnie, parowozy-pomniki - jako element krajobrazu
- budynki dworcowe itp - stacje (jak w większości setów)
- przystanki, terminale magazyny - stacje drogowe, (o ile można magazyn tak zrobić jak nie to jako element krajobrazu)

Co do torów... Mi osobiście by starczyło w formie nieprzejezdnej ozdoby postawić obok stacji nieużywany, zarośnięty tor boczny i może na nim jakieś stare, zardzewiałe wagony, odstawione loki - aby stacja wyglądała bardziej swojsko Wink (do wyboru sam tor, tor z jakimś wagonem, z jakimś lokiem, jeśli możliwe odpowiedni złom pojawiałby się w odpowiednim roku).

Z dodatkowych pomysłów to jako ozdoby bym widział posterunki ruchu, budki dróżnika.
(08-07-2013, 17:08)Sojita napisał(a): - budynki dworcowe itp - stacje (jak w większości setów)
- przystanki, terminale magazyny - stacje drogowe...

No to w takim razie te elementy będą musiały poczekać na kogoś, kto umie pisać w NFO... Smiley24

Sojita napisał(a):...posterunki ruchu, budki dróżnika.

Takie z charakterystyczna literą "T"? Smile Spokojnie da się zrobić jako element krajobrazu.
Jako że nie udało mi się zrobić w GRF Makerze semaforów spróbuję zrobić dodatkowe elementy stacji kolejowej.
Może się uda Smile Będzie wtedy set ozdób infrastrukturalnych (ten) i set stacji (może też drogowych, ale nie wiem czy na to GRF Maker pozwala...)
Niestety nic nie mogę obiecać.

I propozycja kolejnej ozdoby - nowoczesne galerie handlowe na 4 pola. (jakby ktoś chciał zrobić coś a'la obecna stacja Katowice)
To może jakieś stacje eletroenergetyczne? http://pl.wikipedia.org/wiki/Stacja_elektroenergetyczna

Dalej - nie wiem czy to należy do infrastruktury, bardziej jako ozdoby (typowo turystyczne):
- kąpieliska, plaże, molo, jachty (kilka pływających łódeczek przy kąpielisku), stojące statki (np. punkty gastronomiczne nad morzem).
- zamki, ruiny zamków

Napiszcie, czy to się nadaje - jeśli tak, to będę dalej wymyślał.
Hmm moim zdaniem to raczej nie, a te pierwsze są praktycznie niemożliwe do zrealizowania... Ale szczerze mówiąc ta stacja mi się podoba, sam mam taką w okolicy.
Czy da się ustawić limit towaru dla stacji?
Np.:
- stacja standardowa pojemność 50t
- stacja przydrożna pojemność 25t
- stacja standardowa (50t) + magazyn (500t) = 550t
itd itd...

Fajnie jak by na takim magazynie, było widać, że coś się dzieje i oczywiście utrzymanie magazynu kosztuje.
Oj fajnie by było, ale nie wiem czy to będzie możliwe, szczególnie, że nikt w NFO raczej nie napisze, a GRFMaker... No, ale jest cień szansy na realizację tego, jak widziałem te parametry pociągów w PKP Secie. Czekamy na Tadeusza...
(08-07-2013, 21:34)pAter napisał(a): - kąpieliska, plaże, molo, jachty (kilka pływających łódeczek przy kąpielisku), stojące statki...

Poszukajcie najpierw dobrze, bo taki set plażowy już istnieje. Wink
Podobnie jak wspomniany wcześniej set nieużywanych torów, a nawet set zawierający samą podsypkę, tak jakby dopiero budowano szlak (przydatne do rezerwacji terenu zamiast tych głupich tabliczek stojących w błocie)...

Ja bym się raczej skupiał na typowo polskich akcentach, które na pewno nie pojawią się w innych setach. Przykładowo, przy okazji setu polskich budynków Sojity toczyła się rozmowa nt. PKiN-u. To jest m.in. taki element, który właśnie mógłby trafić do setu polskich obiektów... Wink
O właśnie. PKiN w tym secie to dobry pomysł. W końcu jest tylko jeden, więc pomyślałbym nad innymi charakterystycznymi, unikatowymi budynkami. Np. Wawel albo gdański żuraw.

A co do stacji o ograniczonych pojemnościach czy nawet widocznym na nich towarze/widocznych pasażerach lub innych animacjach. Wątpię... Będę szczęśliwy gdy uda mi się zrobić stacje po prostu o innym wyglądzie.
Szkoda, że nie ma czegoś takiego. Bardzoby to urozmaiciło grę, stawiasz stację na której możesz pomieścić przykładowo 30t towaru, z czasem chcesz się rozrastać musisz dobudować magazyn aby pomieścić więcej towaru, ale wiadmo - wszystko kosztuje. Przeraża mnie takie coś, że klikasz na stacje 1x1 a tam 1000+ towarów. Śmieszna sytuacja.
Ciekawe czy wpadł ktoś na taki pomysł i powstał już podobny GRF.
(09-07-2013, 13:17)Rysh napisał(a): Przeraża mnie takie coś, że klikasz na stacje 1x1 a tam 1000+ towarów. Śmieszna sytuacja.
Ciekawe czy wpadł ktoś na taki pomysł i powstał już podobny GRF.

Żeby takie coś można było zrobić w GRF, to najpierw musi być to obsługiwane przez OTTD, a w grze takiego ograniczenia po prostu nie ma...

P.S. Towary na peronach oraz animacje są ciekawie zaimplementowane np. w Industrial Stations Renewal - polecam, sam stosuję.
To może warto zgłosić taką propozycją na tt-forums? Myślę, że znalazłoby się wiele głosów popierających ten pomysł. Co sądzisz?
Jako nowa funkcjonalność w OpenTTD dla NewGRFów (limity na stacji)? Można, ktoś napisze patcha i zgłosi się go na flysprayu do wgrania.
Pierwszy obiekt ukończony. Smile
Jest to wieża ciśnień starego typu, z drewnianą głowicą. Można je czasem spotykać w zachodnich i północnych rejonach Polski, zwykle już zdewastowane...
W grze można ją stawiać na terenie płaskim oraz na niektórych zboczach; bajerem jest fakt, że wieża rzeczywiście stoi na zboczu - nie tworzy się płaski fundament jak pod budynkami. Drzwi wejściowe są w kolorze gracza, który dany obiekt postawił.

[Obrazek: 707watertower.png]

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości