Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
FIRS - jak zacząć i co dalej?
Witam.
W tym wątku opiszę początki gry z FIRS, co jest najbardziej opłacalne itp.
Zacznijmy od konfiguracji NewGRF i mapy. Ja użyłem takich konfiguracji:
[Obrazek: 955Menu_01_01_1960_tn.jpg]
[Obrazek: 970Menu2_01_01_1960_tn.jpg]
Wylosowała się nam ciekawa mapa, z idealnym miejscem do rozpoczęcia gry.
[Obrazek: 678Bez_nazwy_01_01_1960_tn.jpg]
Czas zacząć!
Łączymy kopalnię z hutą, hutę z fabryką maszyn:
[Obrazek: 797Kruszwica_Wybudowanie__tn.jpg]
Tworzymy pociągi na rudę żelaza i stal. Użyłem Ty2 z kilkoma wagonami serii Eamos. Optymalne jest, żeby była to para pociągów na jedną linię:
[Obrazek: 624Kruszwica_Wybudowanie__tn.jpg]
Po jakimś czasie pociągi przyniosą zyski - jak budować linie kolejowe w poradnikach napisanych przez ekipę forum, po co powielać Big Grin
W tym czasie niech pociągi przyniosą trochę zysków Big Grin
Zwiększamy produkcję!
Przełomem w FIRS jest zwiększanie produkcji przez 2 różne typy towarów, maszyny i sprzęt rolniczy. Pierwszy służy do zwiększania produkcji w przedsiębiorstwach wydobywczych, takich jak kopalnie, pola naftowe, platformy wiertnicze (tutaj dziwna sytuacja bo dostarczanie maszyn zwiększa również "produkcję" pasażerów), a drugi służy do tego samego celu, ale w przedsiębiorstwach "naturalnych", takich jak lasy, pola uprawne, fermy czy gospodarstwa rolne. Teraz zwiększymy produkcję dodając do kopalni rudy żelaza maszyny. Jednak - oczywiście - musimy jakoś go transportować. Żeby się nie rozpisywać, posłużę się obrazkiem:
[Obrazek: 370Kruszwica_Wybudowanie__tn.jpg]
Dlaczego akurat takie polecenia? Żeby pociąg nie musiał czekać zbyt długo, a na stacji nie została żadna maszyna. Poza tym ciągle pociąg wjeżdża i wyjeżdża z zajezdni na stację, dzięki czemu niezawodność nie spada. Możecie spróbować inny sposób, ale zdecydowanie ten pomysł podoba mi się najbardziej.
Jednak zyski biorą się nie tylko ze znacznego zwiększenia produkcji w przedsiębiorstwie. To również odbija się na większej produkcji kolejnych przedsiębiorstw, ale także jedna z najwyższych stawek za przewóz właśnie należy do sprzętu zwiększającego produkcję.
W kolejnym kroku będziemy dostarczać złom ze złomowiska do huty.
Przewozimy złom
[Obrazek: 206Kruszwica_Wybudowanie__tn.jpg]
Na zdjęciu powyżej jest jedno złomowisko, z którego będziemy wkrótce transportować złom do naszej huty.
Zaczniemy oczywiście od połączenia dwóch przedsiębiorstw:
[Obrazek: 724Kruszwica_Wybudowanie__tn.jpg]
Powyżej już są zbudowane pociągi, nie ma tu prawie nic do opisania. Mogę jedynie dodać, że produkcja w hucie zostanie zwiększona dzięki większej ilości towarów dostarczanych do huty.
Ciąg dalszy nastąpi...
W następnej części zwiększymy produkcję w złomowisku. Będzie to jednak następny post.
Poradnik OK ale błagam, opanuj się z tymi screenami. Nie lepiej wyciąć tyle, ile potrzeba, żeby była widoczna sama trasa? Popatrz po lewej i po prawej od trasy ile jest zbędnego obrazu. Jeśli nie chcesz grzebać z edycją obrazków to zamieszczaj w poście link z ostatniego pola.
(31-05-2015, 16:10)Mouse napisał(a): Poradnik OK ale błagam, opanuj się z tymi screenami. Nie lepiej wyciąć tyle, ile potrzeba, żeby była widoczna sama trasa? Popatrz po lewej i po prawej od trasy ile jest zbędnego obrazu. Jeśli nie chcesz grzebać z edycją obrazków to zamieszczaj w poście link z ostatniego pola.

Niestety nie mogę już jakoś odzyskać tego linku, w następnym poście będzie lepiej. Obrazki poprawione.
Jakub powiem ci że ciekawy post .Smile Będe tu wpadać czasem i komentować a poza tym powiem tobie że ja na FIRScie gram długo ale, dopiero od niedawna udało mi się wybić na szczyt.Na pasażerce zarabiam najwięcej a troche mniej na surowcach wtórnych.
Powoli uzupełniam zaległości. Big Grin
Zwiększamy produkcję, cz. 2.
Budujemy pociąg na maszyny, który będzie dostarczał je do złomowiska.
[Obrazek: 649Kruszwica_Wybudowanie__tn.jpg]
Tutaj przydają się rozkazy opisane w pierwszym poście. Pociąg nie stoi cały czas na stacji, blokując pociągi dostarczające towar. Dwa pociągi "wlatują" i "wylatują" ze stacji jeden po drugim, zwalniając tory. Jeśli inny pociąg chce wjechać na stację, po zwolnieniu toru wjedzie na stację i rozładuje towar. Ale w końcu kiedyś musimy zrobić...
Rozbudowywujemy stacje.
Stacje, bo musimy rozbudować dwie stacje. Oto one:
Sandomierz Montownia
[Obrazek: 675Kruszwica_Wybudowanie__tn.jpg]
Jaworzno Krajeńskie Fabryka
[Obrazek: 737Kruszwica_Wybudowanie__tn.jpg]
Obie stacje rozbudowuje się podobnie - w 4 krokach.
Krok pierwszy - dobudowujemy tor do stacji.
[Obrazek: 172Kruszwica_Wybudowanie__tn.jpg]
Krok drugi - łączymy tor z "nasadą" szlaku.
[Obrazek: 292Kruszwica_Wybudowanie__tn.jpg]
Krok trzeci - ten sam tor łączymy także z depotem.
[Obrazek: 265Kruszwica_Wybudowanie__tn.jpg]
Krok czwarty - wstawiamy semafor.
[Obrazek: 853Kruszwica_Wybudowanie__tn.jpg]
Ale zaraz - przecież my mamy się skupić na przemyśle, a nie na rozbudowie stacji. Zobaczmy, jak wygląda obecny schemat rozkładu towarów:
[Obrazek: 101schemat2_tn.jpg]
Powyżej przedstawiono aktualny przewóz towarów, przedsiębiorstwa w pobliżu i co one produkują/wymagają. Czas więc zbudować tory z fabryki maszyn do ferm krów. Muuu! Big Grin
Ciąg dalszy nastąpi...
Fajny pomysł Jakub, mniejsza czcionka w niektórych miejscach no i bardziej dopracowane screeny tak jak pisał Ci Mouse co do poradnika jeszcze by był on ciekawszy gdyby zamknąć wiele rodzajów produkcji w jednym łańcuchu przy jednoczesnym jej zwiększaniu to jest kwintesencja FIRSA Wink taka mała sugestia z mojej strony Smile
Będzie o tym w następnych częściach, kolejny łańcuch uruchomiony zostanie przez dostarczenie sprzętu rolniczego. Wink
Kiedy następna część jakubg1?

Warto, żebyś te posty w poradniku opisujące jak zacząć połączył w jeden duży. Taka moja propozycja. Wink
Nie mogę, jest limit (10 obrazków, w tym emotikony na jeden post).
Co do poradnika, wolałbym nie dokańczać, bo jak zostanę zbanowany, cała praca pójdzie na marne, a skoro niedokończony poradnik nie będzie mógł być nigdy dokończony, pewnie pójdzie do śmietnika (czyt. zostanie usunięty, bo po co czytać coś, co nie zostanie dokończone). Poradnik dokończony natomiast przez kogoś innego, traciłby sens. Każdy przecież inaczej pisze poradniki.
A nie można większe screeny zrobić? Trochę irytujące, że trzeba klikać i otwierać w nowym oknie a potem znowu. Ale poradnik niezły. Czekam na kolejne części.
Dlatego:
(31-05-2015, 16:10)Mouse napisał(a): Poradnik OK ale błagam, opanuj się z tymi screenami. Nie lepiej wyciąć tyle, ile potrzeba, żeby była widoczna sama trasa? Popatrz po lewej i po prawej od trasy ile jest zbędnego obrazu. Jeśli nie chcesz grzebać z edycją obrazków to zamieszczaj w poście link z ostatniego pola.
Nie chcę grzebać z edycją obrazków, a link z ostatniego pola to miniaturka.
Obydwa filmy nagrywane na tym ze serwerze, bardzo zachęciły do powrotu kilku osób które kiedyś grały.
Te filmy też są poradnikiem jak dobrze zacząć na tym serwerze, niedługo więcej takich odcinków Smile

OpenTTD [#1] No to zaczynamy zabawę Smile
https://www.youtube.com/watch?v=89B00EVtVuY

OpenTTD [#2] Transport ropy i chemikaliów, budowa..
https://www.youtube.com/watch?v=xuI9NwTPhPE
Firs je super, ale s grf cargo dis není to pravé, tedy dle mě.
Otestoval jsem novou grf firs 2.0 a můžu říct, Že tím co firs dělalo firsem už není. Chybí ropa, chemie, traktorový závod i kámen. Takže hra začíná vekmi nudit. Čekal jsem změny, ale toto ne. To už je lepší hrát grf SPI.
(08-04-2016, 10:58)Petr CZ napisał(a): Otestoval jsem novou grf firs 2.0 a můžu říct, Že tím co firs dělalo firsem už není. Chybí ropa, chemie, traktorový závod i kámen. Takže hra začíná vekmi nudit. Čekal jsem změny, ale toto ne. To už je lepší hrát grf SPI.

S nákladem DIST to je tak, že můžete vypnout tak, jak chcete v herní možnosti při přepravě stroje jako vy a zvýšení produkce v těchto sektorech na kterých vám záleží, co bude mít vliv na celý řetězec Wink
KJ idzie o to že w grf firs werze 2 juž nie taky przemysl jak we werzi 1.44 testowals werzi 2.0. Jest tam przemyslu jak w originale možná o dwa wiac.
Sprawa jest prosta - jak nie chcecie FIRS 2.0 bo chcecie więcej przemysłu - na bananach jest dalej 1.44. Można ściągać.
Dyskusję uważam za zakończoną.
Czy poradnik będzie dokańczany?
(14-10-2016, 14:43)Tomasz333333 napisał(a): Czy poradnik będzie dokańczany?

nie
(14-10-2016, 17:02)Sander napisał(a):
(14-10-2016, 14:43)Tomasz333333 napisał(a): Czy poradnik będzie dokańczany?

nie

To nie było do ciebie pytanie tylko do jakubg1.

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości