Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bitcoin, cyfrowa waluta
Interesuje się ktoś Bitcoinem? Lub może ktoś by chciał się nim zainteresować? Chętnie odpowiem na nurtujące Was pytania Smile Od jakichś 2 miesięcy w polskiej telewizji można usłyszeć o tej technologii, ale być może temat przeszedł obok Was obojętnie, a warto się nim zainteresować.

[Obrazek: TS6Wg2H.png]

Na początek napiszę o co chodzi.

Ogólne informacje

Bitcoin (w skrócie BTC) to rewolucja pieniądza, rewolucja płatności elektronicznych i powstał w 2009 roku. Jest oparty na matematyce i kryptografii (szyfrowany za pomocą "najtrudniejszego" algorytmu, jaki zna dzisiaj człowiek). Nie stoi za nim żadna instytucja, ani rząd, jest zdecentralizowany, a wiec nie da się go wyłączyć. Działa w sieci peer to peer - zasada działania jest podobna do torrentów. Transakcje zazwyczaj trwają do 30 minut, ale nasze bitcoiny można wysłać w każdy zakątek świata (gdzie jest internet). Dla przykładu podam Australię, gdzie przelew tradycyjnych pieniędzy idzie tydzień-dwa, czy Haiti - gdzie za pomocą PayPala nie wyślemy żadnego przelewu, bo właściciel PayPala na to nie pozwolił. Bitcoina nie da się w ten sposób zablokować.

Każdy może sobie stworzyć swój własny adres BTC, a transakcje nic nie kosztują (ale jeśli nie zapłacimy prowizji, to zlecenie może trwać kilkanaście-kilkadziesiąt godzin; prowizja to malutki ułamek bitcoina, wystarczy chociażby 1 grosz w przeliczeniu na PLN).

Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności - transakcje są dla nas anonimowe. Jednak, gdy jakaś instytucja (np. fundacja) zbiera jakieś datki, to każdy ma wgląd do historii transakcji danego adresu BTC. Przykład pierwszy z brzegu (kliknąłem na jakiś losowy adres) - https://blockchain.info/pl/address/1Kziw...t5FczkhpgV
Nie mam pojęcia do kogo należy, ale za to widzę jaki ma stan konta oraz jakie transakcje przeprowadzał.

Ważna zaleta - Bitcoina można dzielić do 8. miejsca po przecinku (a nie tylko do drugiego, czyli np. 1 grosz).

Skąd się bierze Bitcoin i ile jest wart?

To są chyba jedne z pierwszych pytań, które zadaje nowicjusz Smile

Przepływ Bitcoinów wygląda tak: są użytkownicy, którzy wykonują transakcje i są tzw. "górnicy", którzy te transakcje potwierdzają. Potwierdzenia są potrzebne, aby nikt nie oszukał, że wysyła tysiąc Bitcoinów, których nie ma.
Technicznie rzecz biorąc, górnicy na swoich maszynach wykonują ogromną ilość obliczeń matematycznych (jest to ściśle związane z kryptografią, której tutaj nie będę opisywał). Podczas pracy komputera na najwyższych obrotach zużywany jest prąd, a więc górnik wykonuje jakąś kosztowną pracę na rzecz Bitcoina i dostaje za to "nagrodę" w postaci BTC (jeśli kogoś interesuje szczegółowo technicznie kiedy i kto dostaje tę nagrodę to rozwinę temat). Oczywiście górników może być wielu, więc liczy się szybkość potwierdzenia transakcji. Nagroda "rozdawana" jest co 10 minut.

I teraz tak - ilość Bitcoinów, które otrzymuje górnik, kiedy "wygra wyścig potwierdzeń transakcji" jest zależna od czasu. Dzisiaj jest to 25 BTC, a za niecałe 4 lata nagrodą będzie 12,5 itd., czyli mniej więcej co 4 lata nagroda zmniejsza się dwukrotnie, aż w końcu Bitcoinów w obiegu będzie 21 milionów - wtedy nie powstanie ani jeden więcej, a górnicy będą zarabiali wyłącznie na prowizjach. Będzie to w 2140 roku.

Jak widać mamy:
- zaawansowaną technologicznie walutę dostosowaną do dzisiejszych potrzeb płatniczych
- ograniczoną ilość
- "wydobycie" Bitcoinów jest kosztowne energetycznie (i jednocześnie finansowo)

Teraz najistotniejsze dla nowicjusza - kiedy ktoś wierzy, że 1 Bitcoin jest wart 800 dolarów i proponuje komuś za tyle go sprzedać i ta osoba się zgadza, to w takim razie 1 BTC = 800 USD. To jest takie kolokwialne wytłumaczenie, ale tak działa wolny rynek Wink Istnieje kilka giełd, gdzie możemy kupić Bitcoiny za tradycyjne pieniądze. Kurs można śledzić na stronach z wykresami.

Kilka linków

- Polska giełda Bitcurex - tu kupisz Bitcoiny za złotówki bez prowizji
- giełda BTC-e - przelew tylko w USD lub EUR (dolicz prowizję za przewalutowanie z PLN) oraz potrzebna weryfikacja konta (skan dowodu i potwierdzenie miejsca zamieszkania)
- giełda Bitstamp - to samo co z BTC-e

- O Bitcoinie

- wykres PLN/mBTC
Ile masz BTC? Nie myślisz nasz innymi kryptowalutami? Np. DogCoin (PiesełCoin)?

87
Ogolem to jest dobre jak ktos ma dostep do konkretnego sprzetu i najlepiej z darmowym pradem (serwer w pracy czy cos) bo tak to sie nie oplaca (kopanie) zwlaszcza jak ktos ma jakas "Atrakcyjna" oferte na prąd. Oplacalne wg mnie to bylo 2 lata temu, jak BTC stal jakies 2zl Smile
(19-01-2014, 14:20)Rysh napisał(a): Ile masz BTC? Nie myślisz nasz innymi kryptowalutami? Np. DogCoin (PiesełCoin)?

Nie napiszę ile mam Smile Jakiś czas temu bawiłem się Litecoinem i PPCoinem (kupiłem tylko, żeby na nich zarobić), ale na szczęście udało mi się je sprzedać po pół roku bez straty. Te kryptowaluty nie mają przyszłości - wartość każdej z nich jest zawyżona, każdy je kupuje nie po to, by nimi płacić (może poza Litecoinem), tylko po to, by je za jakiś czas sprzedać z zyskiem. Poza tym łatwo się je teraz kopie (m. in. dlatego, że "opłaca się" je kopać na procesorach), dlatego sporo osób zaczęło się nimi teraz interesować. Na "podróbki Bitcoina", jak ja je nazywam, trzeba uważać - niektóre z nich mogą być typowym scamem - zazwyczaj pierwsze klika milionów należy do twórcy, który systematycznie je sprzedaje, gdy waluta zyskuje na wartości.

Za Bitcoiny można już sporo kupić. Codziennie w Nowym Yorku powstaje 1000 nowych miejsc, gdzie można płacić Bitcoinami. Dzisiaj mogę za Bitcoiny kupić np. domenę, hosting, jakiś szablon do WordPressa - to z tych rzeczy, które mi się przydają w pracy. Ostatnio Pizza Portal umożliwił zamawianie jedzenia za BTC (ale nie jest to jeszcze wdrożone tak jak powinno być Smile ).

(19-01-2014, 14:31)Sander napisał(a): Ogolem to jest dobre jak ktos ma dostep do konkretnego sprzetu i najlepiej z darmowym pradem (serwer w pracy czy cos) bo tak to sie nie oplaca (kopanie) zwlaszcza jak ktos ma jakas "Atrakcyjna" oferte na prąd. Oplacalne wg mnie to bylo 2 lata temu, jak BTC stal jakies 2zl Smile

Nie musisz kopać, a właściwie, to teraz musiałbyś sporo wydać na sprzęt i dołączyć się do tzw. poola (grupa górników, która działa wspólnie - system w pewien sposób synchronizuje obliczenia wszystkich w poolu), żeby cokolwiek wykopać. Teraz tworzy się tzw. farmy, warte po kilkaset tys. dolarów, które i tak przyłącza się do istniejących poolów dla maksymalizacji zysków. To już jest serious business, nie zabawa dla zwykłych użytkowników komputerów Wink

Z ciekawostek podam, że obecnie sieć Bitcoin ma większą moc obliczeniową niż 100 najlepszych superkomputerów na świecie.

Tak więc Bitcoin jest dla każdego, pod warunkiem, ze zakupi się je na giełdzie za tradycyjne pieniądze. Moim zdaniem warto jest być posiadaczem przynajmniej jednego Bitcoina - jest ich ograniczona liczba, 21 milionów i gdyby każdy Polak chciał mieć jednego BTC, to nie starczyłoby dla każdego Wink Za kilka lat za tego 1 Bitcoina można będzie sobie kupić coś fajnego Wink
https://joemonster.org/link/pokaz/51724/...sc_itvl.pl

Buhaha, najlepszy troll jakiego widziałem :d

A tak nawiasem mówiąc, niby ten bitcoin niezależny itp, ale kto mi zagwarantuje że po udostępnieniu komputera do kopania ktoś nie wykradnie z niego danych lub (co bardziej prawdopodobne) użyje go jak komputera zombie do różnych dziwnych rzeczy, np wyobraźcie sobie 1/100 tej sieci robiącą DDOS "na zlecenie". Pozatym czy aby na pewno bitcoin nie udostępnia danych użytkowników CIA (tak jak robi to google, facebook czy yahoo!).

Nie chcę robić teori spiskowych, ale takie oto wątpliwości mi przyszły do głowy.
(20-01-2014, 09:06)lordvjadropl napisał(a): A tak nawiasem mówiąc, niby ten bitcoin niezależny itp, ale kto mi zagwarantuje że po udostępnieniu komputera do kopania ktoś nie wykradnie z niego danych lub (co bardziej prawdopodobne) użyje go jak komputera zombie do różnych dziwnych rzeczy, np wyobraźcie sobie 1/100 tej sieci robiącą DDOS "na zlecenie". Pozatym czy aby na pewno bitcoin nie udostępnia danych użytkowników CIA (tak jak robi to google, facebook czy yahoo!).

Nie chcę robić teori spiskowych, ale takie oto wątpliwości mi przyszły do głowy.

Bitcoin ma otwarty kod źródłowy, jeśli jesteś programistą, to możesz przejrzeć od deski do deski jak on działa. Mało tego - używając programów do zarządzania swoimi bitcoinami (tzw. portfele) czy do kopania, również o otwartym kodzie źródłowym, też w jakimś stopniu możesz im ufać. A właściwie ufać możesz programistom, którzy ten kod przeglądają (a na pewno przeglądają, bo ich bitcoiny mogą dzisiaj być warte kilka milionów USD). Gdyby faktycznie wysyłały jakiekolwiek dane, to taka informacja już dawno ujrzałaby światło dzienne.
Też tak kopisesz? http://kotaku.com/inside-a-bitcoin-mine-...1624318708 Big Grin
(21-08-2014, 10:41)Rysh napisał(a): Też tak kopisesz? http://kotaku.com/inside-a-bitcoin-mine-...1624318708 Big Grin

Chciałbym Wink
Wracając do tematu, bitcoin jest teraz wart niezłych pieniędzy. Jednak opłacalność w kopaniu jego jest bardzo niska.
Jaką kryptowalutę byś polecił na tą chwilą, i czy w ogóle jeszcze siedzisz w temacie? Smile
Alty, które rosną, wprowadzają SegWit w swoich systemach (co w dużym uproszczeniu oznacza szybsze transakcje; w Bitcoinie jest to wprowadzane nieco bardziej ostrożnie i dłużej). Nie śledzę zbytnio żadnego z nich, ani ich nie kupuję (ba, nawet wymieniłem chyba wszystkie moje BitShares na BTC ze 2 tygodnie temu). Wg mnie ogromna część tych altów, które rosną to czysta spekulacja, bo nikt tego nie używa (część z nich nie służy nawet jako cyfrowy pieniądz, a np. jako część tworzonych aplikacji - Ethereum). Nic więcej na temat altów zbytnio nie mogę napisać, bo tego nie śledzę.

Co do kopania bitcoinów - opłacalność jest, ale nie w Polsce, nie w polskim klimacie (chodzi o panele słoneczne). To trudność kopania jest wysoka. W takim wypadku i tak najlepszym rozwiązaniem jest ich zakup. Co do kopania innych kryptowalut - mam takie luźne przemyślenia: ludzie to robią właśnie dlatego, że nie mogą kopać bitcoinów. A skoro tak, to kopiąc alty, w przyszłości chcieliby pozyskać BTC lub pozbyć się (spieniężyć lub wymienić na BTC) niezbyt potrzebnych monet, bo nie sądzę, że ktoś dzisiaj wykonuje transakcje w Liskach, czy jakichś Dashach.
Ja sobie wczoraj odpaliłem na moim Orange PI - właśnie kopanie DogeCoinów - ale to tak z czystej ciekawości zobaczyć jak to się odbywa, no i chciałem trochę poddać moją pomarańczkę wysiłkowi Smile

Ogólnie co musiałem zrobić to zarejestrować się jeszcze w jakiejś kopalni czy są jakieś sprawdzone czy wszystko jedno gdzie kopię?
https://aikapool.com/

Ja właśnie myślę podobnie, że na BTC na pewno nie ma sensu się napalać na wydobywanie, jednak kopać jakaś mniej znaną walutę i z czasem ją sprzedać lub wymienić właśnie na BTC.
(24-05-2017, 10:11)Rysh napisał(a): Ogólnie co musiałem zrobić to zarejestrować się jeszcze w jakiejś kopalni czy są jakieś sprawdzone czy wszystko jedno gdzie kopię?

Nie kopałem, więc nic ci tutaj nie doradzę.

A sprawdzałeś potencjalne zyski z kopania na tym sprzęcie? Opłaca ci się w to ogóle bawić? Nie szkoda sprzętu? Mógłbyś postawić na nim ładny serwerek OpenTTD Big Grin

(24-05-2017, 10:11)Rysh napisał(a): Ja właśnie myślę podobnie, że na BTC na pewno nie ma sensu się napalać na wydobywanie, jednak kopać jakaś mniej znaną walutę i z czasem ją sprzedać lub wymienić właśnie na BTC.

Bardziej mi chodziło o to, że ludzie idą w alty, ale i tak po jakimś czasie kapitał przechodzi z nich na bitcoiny. Kursy większości z nich są silnie skorelowane z kursem bitcoina. Ba, nawet alty ciężko jest sprzedać bezpośrednio na USD, nie wspominając o EUR czy PLN - najłatwiej jest to zrobić wymieniając właśnie na BTC, by potem sprzedać już w swojej walucie. To powinno dawać do myślenia Wink Dlatego też myślę, że najlepiej jest kupić bitcoiny na kilka miesięcy lub lat, a potem albo sprzedać, albo ich używać Wink
Nie, nie sprawdzalem czy sie oplaca. Na tej maszynce mam domowy router, wiec ten coin to sprawdzan jak sie pomaranczka zachowuje w stresie Smile
Taki tam mem:

[Obrazek: 986e7a8287c39daf3ba70d8480c971d1.jpg]

:-D
(25-05-2017, 18:23)McZapkie napisał(a): Taki tam mem:

[Obrazek: 986e7a8287c39daf3ba70d8480c971d1.jpg]

:-D
Haha, było dzis na wykopie Smile coś w tym jest Smile

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości